KONTRAST


Okan Aydın

FAVORİ

 
Nils Frahm / All Melody / Erased Tapes
 
2018’in en merakla beklenen işlerinden biri olan All Melody, Frahm’ın pek çok albümüne de ev sahipliği yapan Erased Tapes etiketini taşıyor. Son birkaç yılını Berlin’deki adım adım inşa ettiği ve geliştirdiği kendi stüdyosunda geçiren Frahm, bu özgür ortamda şekillendirdiği parçalarında “melodi”yi odak noktasına yatırıyor. Bir yandan klasik piyano dokunuşları, bir yandan Frahm’ın aşina olduğumuz hafif elektronik soslu ekolu synth’leri, birkaç parçada kendine yer bulan vokal kırıntıları ve her daim olmazsa olmaz tertemiz prodüksiyon keyifli bir dinletiye kapı aralıyor. Müteakip dinlemelerde kendini biraz daha rahatça sergileyen parçalar modern klasik ve ambient tonların hâkim olduğu bir kulvarda ilerliyor. Frahm’ın ritmik kurgudaki hisli ve duygusal katkıları, zaman zaman tempo kazanan hafif tekno altyapılı sade parçalar All Melody’ye pekiyilerle dolu bir karne getiriyor. Günümüzün en mahir ve üretken isimlerinden biri olan Frahm’ı umarız bu albüm sonrası çıkacağı turnede tekrar yurt sınırları dahilinde yakalayabiliriz.
 

PLASE

 
Mika Vainio.Ryoji Ikeda.Alva Noto / Live 2002 / Raster Noton
 
Live 2002 özellikle deneysel elektronik müziğe aşina kulaklar için yanyana geldiklerinde etkisi geometrik şekilde artan bu üç ismin birarada oldukları bilinen tek kayıt olma özelliğini taşıyor. Ekibin 15 yıl önce verdikleri özel bir performansın, geçen yıl kaybettiğimiz ve Pan Sonic ekibinden bildiğimiz Mika Vainio’nun vefatının ardından yayınlanmış olması da çalışmaya ayrı bir önem katıyor. Raster Noton etiketli tüm işlerde karşımıza çıkan ve adeta şaşmaz matematiksel formüllerle üretildiği hissiyatı veren steril ve soyut ses kümeleri, üç yetenekli ve usta ismin tezgâhında performans boyunca pek çok farklı kimliğe ve role bürünüyor. Sonuçta da ara pasajlarda ön plana çıkan karanlık ambient tonların birleştiriciliğinde 45 dakikayı bulan etkileyici ve zihin açıcı bir dinleti ortaya çıkıyor. Uzayıp giden hipnotik döngüler, oylumlu seslerle inşa edilen işitsel girdaplar, kabin görevlisi üç sanatçının pilotajında nefes kesen bir yolculuğa evriliyor adım adım.
 

SÜRPRİZ

 
Christian Kleine ‎/ Electronic Music From The Lost World: 1998-2001 / A Strangely Isolated Place
 
2000’lerin başında Morr Music etiketiyle yayımladıkları Our Noise isimli albümleriyle dönemin shoegaze referanslı IDM/electronica işleri arasında müstesna bir yer edinen Herrmann & Kleine ikilisinden tanıdığımız Christian Kleine, geride kalan 15 yıllık dönemde çoğu sadece dijital olarak çıkan birkaç albüme imza attı. Elimizdeki çalışma ise adından da anlaşılacağı üzere kendisinin Our Noise öncesi döneme ait yayınlanmamış çalışmalarından oluşuyor. Baştan sona nitelikli IDM/Ambient Pop parçalarından müteşekkil olan derlemenin genelinde Kleine’nin hassas ve keskin dokunuşlarını her an görmek olası. Güçlü melodik kurgu, fazla efektlerden azade elektronik süslemeler ve orta tempo altyapılar bizi tekrardan ‘90’ların sonuna götürmeye yetiyor. Arovane, Ulrich Schnauss, Plaid, Boards Of Canada gibi isimlerin işlerine ilgi duyanlar için hararetle tavsiye ettiğimiz çalışmanın limitli sayıda plak olarak basılmış olması da başka bir güzelliği diyelim.
Kontra Plak Adres: Tomtom Mah. Yeni Çarşı Cad. 60/A 34433 Beyoğlu, İstanbul www.kontrarecords.com
okan@kontrarecords.com