Liste Kafası

Kafası listeler yaparak çalışan insanlar tanıdım; En İyi Mekânlar, En Çok Satanlar, O Futbolcunun En İyi Beş Golü, Uruguay'a Taşınmak İçin Onaltı Harika Neden...
Doğal olarak liste yaparak çalışan bir kafam olmadı benim; dağınık -pardon- darmadağınıktı kafamın içi, doğal hali kaotikti. Kaosu görünce, “Dur hele ben bir envanterini çıkartayım da şunun, dertop olsun” hevesi doğurmadı içimde demek; dağınık bırakmak -tembellikten olduğu kadar- bir gizli anlayıştan ötürü de gelişmiş, serpilmiş olabilir içimde, ya da onaylanmış. Epey zaman geçti böyle; kaydedilmediği için kafamdan uçup gitmiş, kağıda geçirilmediği için gerçekleşmemiş onca iş.
 
Değerini yeni yeni anlamaya başladım listelemenin. İşte size liste yapmanın harika bulduğum tarafları listesi:
 
• Aklı rahatlıyor insanın; eğer kafada tutarsa, listelenecek şeyler yapılana kadar hiçbirini unutmamak için, olağanüstü bir arkaplan çalışması sürüyor aksi takdirde içerde. Beynin elektriği açık kalıyor, içinde olunmayan bir odanın açık kalmış ışığı misali, bir ziyan. Bir dosyanın, bilgisayarın Ara Belleği’nden, Sabit Disk’ine kaydedilmesi gibi, büyük ölçüde rahatlatıyor makineyi, aşırı ısınmaları azaltıyor. Bir kere olsun hepsini yazınca bir yere, sonra rahatça uykuya dalabiliyor insan.
 
• Bütünü gözden geçirme fırsatı doğuruyor; maddelerin hepsi kafadayken pek verimli olmuyor o iş.
 
• Sıralama yapmayı mümkün kılıyor; değer, önem veya öncelik sıralaması.
 
• Akılda birikmişleri yazarken gelen yeni maddeler oluyor; o maddeler ki, diğerleri yazılana kadar gelmiyorlar bazen, onların gelmesine yol açıyor önderlerinin listelenişi.
 
• Tamamlanmış işlerin takibinin tutulup bittikçe işaretlenmesi öztakdir duygusu uyandırabiliyor.
 
• Ekip arkadaşlarıyla paylaşılabilecek bir platform önerebiliyor; insanın kendi kafasında sakladıkları kolektifte olduğu gibi evrilemiyor. Liste, bir ekibe ulaştığında kendi hayatını yaşamaya başlıyor.
 
• Sıralama yapmak zorunlu değil; en son yazdığını ilk önce yapmak, sona kalan iki taneyi yapmamaya karar vererek üstünü çizmek de mümkün. Yeter ki, kafadan çıkmış olsun.
 
• Karar vermeyi kolaylaştırabiliyor; fikirleri havadayken tartıp biçmek, fikir sayısı arttıkça büyük karışıklığa yol açabiliyor. Karar verilecek konuyla ilgili illa Olumlu/Olumsuz Taraflar ayrımı yapmak da şart değil, ama yapılabilir. Liste ortaya çıkarken maddeler zaten belli ediyor kendini, ağırlığını, değerini. Bunu bir kere gördükten sonra, karar vermek aslında işten bile değil.
 
• Bir başka insanla iş bölümü yapmayı kolaylaştırabiliyor; veya altına imza atılabilecek anlaşma şartları ortaya çıkartabiliyor: “Her rica ettiğimde benim için kahve yaparsan, her rica ettiğinde omuzlarına beş dakika masaj yaparım?”
 
• Plan yapmayı sağlayabiliyor; binanın anahatlarının çizimini bir restoran masasındaki peçeteye çizivermek kadar sağlam, ilhamı ölçüsünde yol gösterici.
 
Listelemenin sonu yok, bir yerde tamamlamak ve uygulama aşamasına geçmek önemli. Gerçekleşmeyecek Hayaller Listesi yapıyorsanız, o ayrı, o zaman hiçbirini yapmamak önemli.

Övünç Üster
ovunchster@gmail.com