10. Köy, Kadıköy


Tayfun Polat

Kesmeşeker 10. albümü Kadıköy’ü yine bir Aralık ayında çıkarttı. 2018 itibarıyla 28 seneyi geride bırakan Cenk Taner ve Kesmeşeker’in bu albümü de kendilerine özgü her şeyi barındırıyor. Yine de Kadıköy, Kesmeşeker diskografisinin önemli parçalarından, belki de yıllar sonra dinlendiğinde en önemli parçalarından biri olarak ayrı bir yerde duracağını belli ediyor. Kaptan çok formda, çok zinde. 10. albüm hem Kesmeşeker’e hem de dinleyicilerine çok iyi gelmiş gözüküyor.

 
Doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış. Bu hikâyenin kahramanı, bu geminin Kaptan’ı, 28 yıldır hep kendi doğrularını söyledi. İki solo, sekiz Kesmeşeker albümü. Ama özü bir olduğundan toplamda 10 albümdür Cenk Taner ödünsüz devam ediyor ve anlattığı doğruların etkisi her geçen gün kendilerine uçsuz bucaksız azınlık diyenleri çoğaltıyor. Bir yerlerden kovulmadı elbette. Taht kurdu hatta. Ama 10. albüme Kadıköy adını verince eğretilemeyi böyle kurdum, 10. köyden sesleniyor bu sefer Kesmeşeker. Her zamanki doğrularla. Israrla ve istikrarla.
Albüm kayıt öncesi kadro değişiklikleri oldu. Kayıt sürecinde bazı talihsizlikler yaşandı. Süreç uzadı, tarih attı. Dolayısıyla merak arttı. Nihayet gelenek olduğu üzere, yılın sonuna yetişti bu albüm de. Geçen ay yıllık değerlendirme yazımda da belirttiğim gibi, Kesmeşeker sound’u yerli yerinde. Bu albümde biraz değişik olan belki de sadece klavyenin biraz daha kendine yer bulması. Kaptan’ın her albümde daha da demlenen şarkı sözlerini ise tarif etmek zor. Artık tutamayıp kendimi sordum, ne ara, nasıl çıkıyor bu sözler diye. “Eskisi gibi alayım gitarı da, 10 saat düşüneyim gibi bir durum yok artık. En kısa zaman aralıklarına nüfuz ediyor. 10 dakika mı var, hemen notlarını alıp sonra boş bir vakitte olaya girişiyorum. Mazereti olmayan bir iş. Şarkı yazmayı seven bir adamım. Sevdiğim bir işi yapıyorum. Buna zaman bulmayacağım da neye bulacağım? Benim varoluş sebebim,” diye sakince izah ediyor. “E, ama her albümde daha da derinleşen manalar, kelime oyunları...” diye ısrar ediyorum. “Özellikle sözler konusunda her zaman bir beklenti oluyor. Onun için çok süzüyorum. Öyle çıkarıyorum. Yazma şeklim de değişti. Her türlü kâğıda notlar alıyorum. Ama neyin nerde olduğunu biliyorum. Bir tane A4 çıkarıyorum. Bütün albüm de orada oluyor. Metin olarak görüyorum. Metinleri süzüp şarkı yapmaya başladım. Şarkı yazanlar bilir. Hep antenler, radarlar açıktır. Algıda seçicilik. Bir söz duyarsınız, pat onu alırsınız. Gazetenin bir yerinde bir şey görürsünüz, onu bir yere koyarsınız. Onlar bir gün bir yerden çıkar, şarkıya girer. Yıllar içinde olmuş bir pratik tabii,” diyor. Onun pratik diyerek kolay gösterdiği yılların birikimi tabii ki. “10. albüm olduğu için, tortular birikti. Ben bu işi hep şarapçılığa benzetiyorum. Bu senenin ürünü bu çıktı. Belli bir kalitesi vardır ama yağmurlar, toprak, memleketin havaları falan, hepsi ürünü etkiliyor,” diyerek albümü özetliyor Kaptan.
 
Tabii ki Kadıköy’le bu kadar özdeşleşmiş bir grubun bunca zamandır bekleyip bu albüme Kadıköy adını vermesinin nedenini de sordum Cenk’e. “10 numaranın psikolojik bir unsuru var. Kadıköy ismi kendiliğinden geldi. Kesmeşeker üzerinden Kadıköy Sound vardır, Kesmeşeker Kadıköylüdür. Herkes bilir bunu. Hem iddialı bir isim, hem de nahif bir tarafı da var,” diye açıkladı. Her albümde Kadıköy şarkılara siner, Kadıköy lafı arada geçer ama Kadıköy albümünde bu iki durumun da daha önce olmadığı kadar belirginleştiğini de belirtmek gerek. Bu anlamda ismiyle bütünleşiyor albüm. Favori şarkılarımdan “Kadıköy’de Zen” ise albümün hissiyatını çok iyi özetliyor. Gündelik yaşamın pratikleri, memleketin hali, ama kediler, ama deniz, Kadıköy’deyiz. Şarkı sözlerindeki ve şarkı kurmadaki ustalık, deneyim. Kadıköy, Kesmeşeker’in bulunduğu noktayı öyle sade ve basitçe ortaya koyuyor ki. Başta da belirttiğim gibi, Cenk Taner çok zinde. Olgunluk ve zen var bu işin içinde.
 
Barış Manço’nun televizyon programlarını seyretmiş kuşaklar için “Barış Manço, Moda” net bir adrestir. Kesmeşeker’in de adresi belliydi. Bu albümle de tescilledi, Kesmeşeker Kadıköy. tayfunpolat@hotmail.com