A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | KONTRAST

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/121/4451" target="_blank" class="twitter">twitter

KONTRAST


Okan Aydın

FAVORİ

 
John Maus / Screen Memories / Ribbon Music
Son on yılın deneysel synth-pop tezgâhından çıkma en iyi isimlerden biri kesinlikle John Maus (diğeri de Ariel Pink olsa gerek). Geçtiğimiz aylarda İstanbul’u bir kez daha ziyaret eden ve yüksek enerjili performansıyla alkış toplayan Maus, son çalışmasında da kozmik tınılar eşliğinde geniş bir ses paletini kendi filtresinden geçirerek maharetle harmanlıyor. Bir yandan klasik müzik referanslıuzatılmış klavyeler, diğer yanda bol miktarda eko ile soslanmış estetik synth’ler/vokaller ve bunlar arasında tutucu işlevi gören tempolu ve ritmik davul/bas partisyonları. Sonuçsa mükemmel! Maus’un hafif puslu, güçlü ve kişilikli vokalinin parçalara ekstra bir lezzet ve kimlik kazandırdığı da muhakkak.Tüm albüm boyunca vintage ekipmanlardan elde edilen yüksek kalibreli notalar güç birliği ederek ortaya keyifli ve eğlenceli bir dinleti çıkarıyor. Maus’un sihri ise yarattığı bu çok yönlü evrende kulağımıza takılan aşina seslerden kurguladığı dilin yenilikçiliğinde yatıyor.


PLASE

 
Çeşitli Sanatçılar / Pop Ambient 2018 / Kompakt
2017’nin son düzlüğüne girmişken “kambersiz düğün olmaz” misali ajandalarımıza bir güz yaprağı güzelliğinde takılan ve artık klasikleşmiş diyebileceğimiz Pop Ambient serisinin 17.’si yine ziyadesiyle rafine, hassas ve nahif. Ambient, dark ambient ve drone arasında yol alan parçalarda Kaito, The Orb, Triola, Mikkel Metal, T.Raumschmiere gibi tanıdık isimler dışında; bundan sonrası için takibe alabileceğimiz birkaç yeni yıldız da parıldıyor; ki bu zaten derleme albümlerin en büyük artısı. Minimal elektronik işlemeler, uzayıp giden steril ses blokları, envai çeşit rötuşlanmış hışırtı ve bunların üzerinde uçuşan kırık ve kırılgan tını öbekleri, ambient havzasından beslenen müziksever kulaklar için bol miktarda kalori barındırıyor. Elektronik müziğin farklı alt başlıklarında mahir işler sergileyen birkaç ismin (örnekse Mikkel Metal ve Triola) ambient tarzında da geçer not aldıklarını görmek sevindirici. Sözün özü, dinlerken mutlulukla ara yollarında kaybolacağınız nefis bir yolculuk Pop Ambient 2018.
 


SÜRPRİZ

 
The Remote Viewer / Us. In Happier Times / Other Ideas
Evet, bu gerçekten sürpriz oldu ve IDM janrı için 2000’ler başının en önemli elektronik müzik ikililerindenolan The Remote Viewer yaklaşık 10 yıllık bir sessizliğe son vererek yeni bir çalışma yayımladı. Ancak bu,bahsi geçen sessiz dönemde farklı projelerde isimlerine rastladığımız Craig Tattersall ve Andrew Johnson için bir birleşme, yeniden biraraya gelme anlamı taşımıyor ne yazık ki. Daha ziyade geçmiş dönemde kayıt altına alınsa da yayımlanmamış ve tekrar gözden geçirilmiş 10 parçadan müteşekkil bir derleme aslında elimizdeki. Keskin ve pürüzsüz elektronik vuruşlarla ana omurgası çizilen parçalar; hırçın ama dengeli melodik serpiştirmelerle ve aradan geçen yıllara rağmen bir şekilde taze tınlamayı başaran akustik dokunuşlarla bir tık daha olgunlaşıyor. Hem grubu özeleyenler için hem de IDM/ambient referanslı işlere meraklılar için Us. In Happier Times adeta bir yılbaşı hediyesi tadında.

Kontra Plak Adres: Tomtom Mah. Yeni Çarşı Cad. 60/A 34433 Beyoğlu, İstanbul www.kontrarecords.com
okan@kontrarecords.com