KONTRAST


Okan Aydın

FAVORİ

Otto Lindholm / Alter / Gizeh

Belçika orijinli elektronik müzisyeni ve kontrbas sanatçısı Lindholm’ün ikinci stüdyo albümü Alter, sınırlarda gezinen karanlık ve gergin atmosferiyle başından sonuna başdöndürücü bir girdap gibi dinleyeni içine çekiyor adeta. İlk albüme kıyasla ana unsur olmaktan biraz daha sıyrılıp, bir arka plan malzemesi halinde kullanılan tadımlık elektronikler, kontrbasın vurgusunu da yukarı çekiyor. Oldukça uzun dört parçadan oluşan çalışmayı modern klasik ve (dark) ambient arasındaki en etkileyici ve ihtişamlı buluşmalardan biri olarak nitelemek olası. Sinematografik bir kontekst dahilinde ilerleyen pasajlarda minik melodik unsurlara denk gelsek de; albümün genelinde daha kapalı, koyu ve donuk bir yapı mevcut. Ancak Lindholm’ün kontrbas çalış tekniğiyle yarattığı organik tınıların gücü ve içtenliği, bu girdapta kulaklarımız için bir yol gösterici görevi üstleniyor. Albümün bir diğer artısı ise mastering işlemlerinin arkasında Room40 etiketinin kurucusu Lawrence English’in olması elbette.

PLASE

Colleen / A Flame My Love, A Frequency / Thrill Jockey
2000’lerin başından bu yana özellikle Leaf etiketinden çıkardığı işlerdenadına aşina olduğumuz Fransız müzisyen Colleen (Cecile Schott),yedinci stüdyo albümünde kişisel hikâyelerini anlatmaya kaldığı yerden devam ediyor. Yine Thrill Jockey etiketini taşıyan bir önceki albümü sonrası, (kaldığı yerin yakınlarında gerçekleşen)Bataclan’daki terörist saldırısından ziyadesiyle etkilenen Colleen, sonraki süreçte ölümolgusu üzerine oldukça kafa yorduğunu belirtiyor. Elimizdeki çalışma multi-enstrümentalist müzisyenin minimal bir yaklaşımla harmanladığı dingin parçalardan oluşuyor. Çeşitli kaynaklardan elde ettiği sesleri baz alarak meydana getirdiği döngülerin üzerine sade dokunuşlarla yerleştirdiği ritmik melodilerle ve hafif vokallerle zenginleşen parçalara birkaç dinlemeden sonra daha iyi nüfuz ediyorsunuz. Albümün geneline yayılan işitsel bütünlük ve dengeli akış da dinlemeyi hem kolaylaştıran hem de keyiflendiren bir diğer artı unsur.

SÜRPRİZ


Mikrovolt / / Umor-Rex
Edinebildiğimiz sınırlı bilgiye göre yirmi yıla yakın bir süre müzikle hemhal olmasına rağmen, ismiyle de müsemma bu çalışma bir şekilde Köln çıkışlı Veit König’in yayımladığı ilk derli toplu proje. Sadece 120 adet ve kaset olarak basılan albüm yüksek temposu, keyif veren enerjik ve ritmik kurgusu, temiz prodüksiyonu ve beslendiği kaynaklar itibariyle oldukça pişmiş, olgun ve de iyi bir ilk çalışma açıkçası. Bir yanda minimal teknoik vuruşlarla açımlanan altyapılar, bir yanda hafif krautrock esintileriyle yelkeni dans pistlerine doğru iyice şişiren Mikrovolt, ilk anından itibaren içinize pozitif bir hava ve gülümseme akıtıveriyor. Akılda kalıcı ana omurganın üzerine maharetle serpiştirilen ek katmanlar ve ses yelpazesindeki genişlik çalışmayı benzerlerinden bir iki adım öne çekiyor. Özellikle kuvvetli baslarla şekillenen döngüler ve bunların etrafında yanıp sönen ses öbekleri adeta minik bir partiye giriş bileti mahiyetinde.
Kontra Plak Adres: Tomtom Mah. Yeni Çarşı Cad. 60/A 34433 Beyoğlu, İstanbul www.kontrarecords.com
okan@kontrarecords.com