Fotoğraf: Utkan Çınar

Sağ


Övünç Üster
“Sağlık”, sağ olma hali anlamında okunursa, yaşadığımız sürece sağlıklı sayılırız, öyle değil mi? Ürkütücü tonlamasıyla söylenen “öğlümcüğl” bir hastalık teşhisi bile konmuş olsa, insan hâlâ yaşıyorsa, teknik olarak sağlıklı denebilir; hâlâ sağdır zira.
 
Dengeyi sağlamak her durumda mümkündür, en uzak uçlardayken bile mümkündür bu. Kimisi önce öbür uca savrulup sonra sağlar dengeyi, kiminin aklı başına gelir, adım adım yaklaşarak varır sağlığına. Bazısı kafasını bir yere çarpmadan sınıra geldiğini kavrayamaz, beriki gittiği yolun nereye vardığını önceden görebilir, belki yavaşlayıp durur, belki kıt’a durur, geriye döner ve koşarak uzaklaşır hastalığından, doğru sağlığına. Ya da göz göre göre ilerler, belli mi olur, belki ne yaparsa yapsın ilerleyebildiğini öğreniyordur ruhu bu tecrübesinden. Veyahut bir posta ölüp geri dönesi vardır, ölümlerden dönmesi gelmiştir, sağlığını hissetmek için hastalığın birkaç tur bindirmesine müsaade ediyordur belki, kim bilir?
 
Son tahlilde, sağlıklı olmak, bir seçimdir. Kalp hastalıklarının yüzde doksan sekiz küsuru, bilinçli bir vegan beslenmeyle tamamen iyileşir, ne âlâ, akla gelebilecek bütün sağlık sorunlarına bir devası vardır vegan beslenmenin; kapsüllenmiş ilaçların kapsülü, öldürülmüş hayvan jelatini kullanarak üretilmiş olabilir, ama içindeki etken maddelerin hemen hepsi bitki özlerini barındırır, ya da onların laboratuvarda yapılmış kimyasal sentezlerini. Doğadaki ham hallerini ham yapsa da olur aslında, ama bazı insan hapı yutmadan inanamaz iyileşeceğine. İlaç yerine draje şeker verdiğinde iyileştirmesi kolaydır öylesini. Amma, iyileşmek istemiyorsa biri, bütün insanlık biraraya gelse bulamaz devasını. Parmağını vücudunda nereye bastırsa ağrıdığını söyleyen birinin, aslında ağrıyan yerinin parmağı olduğunun keşfedilmesi gerekiyordur belki de.
 
Sevgi, anlayış, şefkat, sevmek, hoşgörü, can kulağıyla dinlemek, sevilmek, gülümsemek, kahkahalarla gülmek, hüngür hüngür ağlamak, ışık, gün ışığı, sevgi duygusunu uyandırmak, coşku, huzur, severek yapmak, severek bakmak, sevdiğini görmek, sevildiğini bilmek, “her” hapşırdığında “İyi yaşa, çok yaşa,” demek; bunların hepsi ve daha fazlası sağlık açısından mucizeler yaratır; hele ki, sabah-öğlen-akşam, aç ya da tok karnına ve her seferinde iyi niyetli şekilde uygulanırsa.
 
Velhasıl; her insan, sağlıklı olmanın yolunu bulabilir. Bulmak istemeyen de bulmaz, ona da kimse karışamaz. ovunchster@gmail.com