A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | KONTRAST

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/118/4362" target="_blank" class="twitter">twitter

KONTRAST


Okan Aydın

FAVORİ

Porter Ricks / Anguilla Electrica / Tresor
‘90’ların başında dub techno tarzını yaratan ve hatta çerçevelendiren Basic Channel/Chain Reaction etiketinin en cevval ikililerinden olan Porter Ricks, Andy Mellwig ve Thomas Köner’den müteşekkil. 2000’lerin başından bu yana kendi solo işleriyle (Mellwig mastering ile uğraşırken, Köner ağırlıklı olarak ses mühendisi olarak yoluna devam etti) hemhal olan ekip, geçtiğimiz yıl Tresor etiketinden çıkardıkları EP’nin ardından 2017’yi de nefis bir albümle taçlandırıyorlar. Alttan alta yine dub techno kıvılcımları barındırsa da, tını yelpazesinin genişliği, prodüksiyon kalitesinin mükemmelliği ve de üst seviyede hassas soyut ses işçiliğiyle Anguilla Electrica çok daha fazlasını barındıran bir hazine. Minimal referanslarla su gibi akıp giden altı uzunca parça kulaklarımızın her bir kıvrımında ahenkle dansederken, dostlarımızın bunca yılın ardından bu kadar taze, yenilikçi ve de keyifli melodiler kurgulamış olmalarına da şapka çıkarmamız gerekiyor.

PLASE


Lali Puna / Two Windows / Morr Music
Berlin merkezli Morr Music etiketinin kadrosundaki en as oyunculardan olan Lali Puna’nın son albümü Our Inventions’ı yayımlamasının üzerinden neredeyse bir on yıl geçti ve bu arada köprünün altından da bolca su aktı. Ekibin iddialı isimlerinden Markus Acher’in ayrılması sonrası çıkan bu ilk çalışma yine de sürpriz bir şekilde oldukça hareketli, enerjik ve leziz pasajlar içeriyor. Aynı zamanda gazeteci olan Valerie Trebeljahr’ın çeşitli ortak projeler sonrası yeniden Lali Puna için müzik üretme iştahıyla beslenen pop esintili kırılgan vokalleri, elektronik dokunuşlarla zenginleştirilen lo-fi melodiler ve parçaların duygusallık kalibresini yükselten içli synth’ler, yeni çalışmanın ana parametrelerini oluşturuyor.Two Windows’un kulaklarımıza daha olgun notalar ulaştırıyor olmasında albümün iki yıllık bir hazırlık sürecinden sonra kotarılmış olmasının da payı var. Özetle her ortamda rahatlıkla çalabileceğiniz sıcak, sarıp sarmalayan parçalardan oluşan iyi bir albüm Two Windows.

SÜRPRİZ


Ekoplekz / Bioprodukt / Planet Mu
İngiltere doğumlu Nick Edwards ‘80’lerin sonundan bu yana elektronik aletlerle haşır neşir üretken bir müzisyen olarak onlarca farklı isimle pek çok çalışma yayınladı. Bunlar arasında en ses getiren solo projesi ise Ekoplekz. Mike Paradinas’ın Planet Mu etiketine sahip albümün geneline koyu baslarla örülmüş vintage synth’ler hâkim. Akışkan melodilerle bezenmiş, belli bir kulvar dahilinde ilerleyen ve yan süslemelerle zenginleşen parçalara hâkim olan işitsel bütünlük olumlu. Orta tempolarda gezinen albümde arada birkaç tane de ambient referansı yüksek parça var. Ekolu sinyal sesleri, gevşek synth tınıları ve minimal ses kümeleriyle harmanlanmış olan Bioprodukt bir başyapıt değil elbette. Ancak uzun yıllardır kablo ve düğmelerle yatıp kalkmış Edwards’ın kendi diskografisi içindeki en elle tutulur işlerden biri olduğu da aşikâr. Bir yandan hafif bir deneyselliğe açık kapı bırakması, bir yandan da ziyadesiyle olgun bir albüm olarak arz-ı endam etmesi de diğer artıları.

Kontra Plak Adres: Tomtom Mah. Yeni Çarşı Cad. 60/A 34433 Beyoğlu, İstanbul www.kontrarecords.com
okan@kontrarecords.com