A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | Uzun zamandır makinesin, sadece farkında değilsin; Front Line Assembly - Tactical Neural Implant

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/118/4350" target="_blank" class="twitter">twitter

Uzun zamandır makinesin, sadece farkında değilsin; Front Line Assembly - Tactical Neural Implant


Murat Mrt Seçkin
001
Sürekli kaçındığımız şeylerden biri mekanikleşip duygudan yoksun aletler haline gelme ihtimalimiz. Bir cihaz olunca “insanlık” dediğimiz temel ahlak değerlerimizden uzaklaşıp, doğanın bize verdiği güzelliklerden ruhumuzu mahrum bırakacağımızdan, asla âşık olamayacağımızdan, dokunmanın hazzını yitireceğimizden korkuyoruz. İzlediğimiz filmlerin ya da okuduğumuz romanların etkisi ile göreve odaklanmış, çoğu zaman hizmete hazır ve geçmişi yok edilmiş androidlere dönüşecekmişiz gibi hissediyoruz. Böyle duygular ile cebelleşmemiz çok doğal çünkü bizler de insan-tanrı olarak yarattığımız birçok aleti böyle yaptık; amaca odaklı, hizmete hazır, düşünmeyen.
 
Peki ya hepsinin iç içe geçtiği başka bir hayat mümkünse. Tüm gelecek kurgumuz teknoloji haberleri dışında bilimi bir kenarda bırakıp sinema-edebiyat gibi yaratıcı sanatlar üzerine kuruluyken Blade Runner’ın kafası karışık insansı robotları neden hayal olsun ki? Sonuç olarak tüm düşünce sistemimiz zaten algoritmalar aracılığı ile öğrenme, deneme, uygulama ve kurgulama üzerine kurulu. Bu sistemde duygu dediğimiz datalar neden bir süre sonra kendi kendine oluşmaya başlamasın?
 
Hep aklımızın kenarına mühürlediğimiz “Ya makineler bize karşı çıkarsa?” sorusu belki de şu şekilde değişmeli:
“Biz zaten makineyiz ve canavarlaşan insansı duygularımızı yok edene kadar huzura eremeyeceğiz.”
 
002
Front Line Assembly Electronic Body Music (EBM) diye adlandırılan bir alt türün en önemli temsilcilerinden. Güzeller güzeli Skinny Puppy okulundan gelme kökenlerini kendi mekanik dünyasına başarıyla sarmış, elektro-endüstriyel diye adlandırdığımız her seste tıpkı Front 242, Meat Beat Manifeso, Cabaret Voltaire, KMFDM, Chris Carter, Severed Heads gibi ekiplerle beraber katkısı olan futuristik bir ekiptir. Belli bir döneme kadar çeşitli sample ve elektroniklerle yaptıkları müziklerine zamanla gerçek gitar ve davulları da dahil ederek yarattıkları sesleri daha da karanlık hale getirseler de bu yazıyı yazan kişi genel olarak seksenler ve doksanların ilk yarısındaki köklerine daha tutuktur. Bunun sebebi ise mekanik ve boğucu bir dünyanın marşlarını en iyi yansıtan synth bazlı ekiplerden biri olmasıdır.
 
Kendisi de eski bir Skinny Puppy elemanı olan Bill Lebb’in projesi olarak başlayan Front Line Assembly (FLA), yıllar içerisinde kendi stüdyo albümleri dışında bambaşka isimlere yaptıkları remiks veya uyarlamalar (Megadeth, Madonna, Front 242, U2), ikonik oyun müzikleri (Quake 3 Arena), bir ton yan proje (Pro>Tech, Intermix, Delerium, Noise Unit) ile kitlesini daha da büyüttü. Özellikle elektronik müziğe tutkun ama sert sesler için aç, metal ve türevlerinden uzak durmayı tercih eden bir kitlenin alternatifi oldular. Neyse ki zamanla FLA kendine has ses dokusu ile bu tercihlerin hepsinin dışında, bambaşka bir yer edindi kendine. Bu sayede FLA’yı bir yıl içinde hem sağlam bir heavy metal festivalinde, elektronik bir toplanmada, gotik bir partide ya da deneysel bir etkinlikte görebilirsiniz.
 
Tactical Neural Implant (1992 – Thrid Mind) ise ekibin yedinci resmi stüdyo çalışması. Yapısının temelleri bir önceki güzellikleri Caustic Grip (1990 – Third Mind) albümünün çalışmaları sırasında çıkan bazı materyallere dayanıyor. Kullanılan bolca sample’lar ve sertleşen synth ve efektler ile FLA’nın doksanlarda başlayıp halen devam eden ve gittikçe agresifleşen ses dokusunun da habercisi aynı zamanda. Bunda sanırım Slayer’dan Exorcist’e uzanan sample seçkisinin de ciddi payı olsa gerek.

İçeriğine serpiştirdiği yakın-uzak veya şimdiki gelecek betimlemeleri, insanın kontrol edilebilir-edebilir bir cihaza dönüşmesi, veriler içerisinde boğulan bilinçlerimizin özgür ama sayısal iradeye kavuşması Tactical Neural Implant’ın hayati bulduğu konular olarak kulağımızdan giriyor. “Final Impact” ile başlayıp “Mutilate” ile biten bu siber punk kitabı tam anlamı ile içinde doğa barındırmayan, sevecenliği içeri girmeden önce çöpe atmış mekanik bir dünyayı evimize sokuyor.
 
Bill Lebb’in ilk yola çıktığında yanında olan ve projenin Bill’den sonra en uzun süre emekçiliğini yapan Rhys Fulber (Fear Factory, Paradise Lost) ile kotardığı albüm FLA’nın en çok satan ve yurtdışında da tanınmasını sağlayan yapım olarak biliniyor. İçerikte Clock DVA’nın elektro-endüstriyel marşlardan “The Hacker”’ına yapılan göndermenin sorumlusu da Fulber. Baştan sona sayısal bir dünyayı anlatan Clock DVA’nın Buried Dreams (1989 - Wax Trax!) albümünün havası da bu sayede buraya da bulaşıp, zaten yeterince soğuklaşan bedenlerimizin etten kemikten sıyrılıp bir metal plaka ile 1-0 arasında giden sayılara dönüştüğü hissiyatına doğru yol almasını sağlıyor.
 
003
Bir sabah uyandığınızda her yerinizi kablolar ve ne olduğunu anlayamadığınız bir jel sardıysa aklınıza hemen tüm karanlık bilim kurgu ve karşı ütopya işlerinin remiksi olan sevimsiz Matrix’i getirmeyin. Panik yapmayın ve sağınıza solunuza sakince bir göz atın. Teknoloji ile bütünleşmiş bir gelecek kötü olmayabilir. Buradaki problem kendimizi çeşitli implantlar ile geliştirmeye devam etsek, sağımızı solumuzu çiplerle donatsak, tüm ağırlıklarımızdan kurtulsak bile insan olarak çevremize verdiğimiz zararı her daim devam ettirebilme ihtimalimiz olmalı. Kanıksanmış ve alışılmış insanın varlığını safi zarar olarak görüyorsak neden yeni bir insan yaratmayalım. Şimdiye kadar yaratmaya çalıştığımız varlık için özellikle din gibi birçok soyut kavrama başvurduk. Sonuçlarını ise yüzyıllardır acı çekerek görüyoruz. Ayrıca görüyoruz ki ne yaparsak yapalım kötülük bir şekilde tohumlarını filizlendirecek alanlar buluyor. Artık başımıza gelmez, akıllandık dediğimiz katliamlar, cinayetler, güç savaşları, kuklaya dönüşüm çalışmaları her daim karşımıza farklı bir kılıkta çıkıyor. O zaman neden tüm bu kötü huylarımıza dijital-elektronik bir müdahalede bulunmayalım ki.
 
Eğer istersek makineyken bile en güzel birlikteliği, devamı ve anlayışı yakalarız. Tüm bunlar olurken bu albüm fonda neden dönmesin? muratmrtseckin@gmail.com