A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

karga | Tam bir festivaldi Bozcaada Caz

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI'

Filename: views/dergi_view.php

Line Number: 102

http://www.kargamecmua.org/dergi/sayi/118/4349" target="_blank" class="twitter">twitter
Fotoğraf: Nilgün Kara

Tam bir festivaldi Bozcaada Caz


Tayfun Polat
Yaz ayları gelince en çok duyduğumuz sözcüklerden biri değil mi festival? “Festival az bu sene”, “Ne çok festival var”, “Nerde o eski festivaller?”, “Aman, hep aynı isimler”, “Organizasyon berbattı” vesaire gibi konuşmalar da “festival” sözcüğünün yanında gelen eşantiyon muhabbetlerdir genelde. Geçen yıldan beri kur artışları ve güvenlik gerekçeleriyle iptal olan festivaller, yerli müzisyenlerin line-up’ını doldurduğu festivaller, hazır yerlilere bu kadar ilgi varken, “Yahu yapalım biz de bir festival” diyerek sanki ha deyince bu işler olurmuş gibi nemalanmaya çalışıp da çuvallayanların bolca olduğu festivaller gibi güncel muhabbetler de yapılıyor artık “festival” bahsi açılınca.
 
Peki festival nedir? Öncelikle ne değildir onu bir anlatayım, mevzuyu müzikle sınırlı tutarak (ama dileyen bunun sinema, tiyatro, performans sanatları vs gibi versiyonlarını da kafasında formüle edebilir). Birtakım müzisyen ve müzik gruplarının, DJ’lerin isimlerinin bir zamanlama şemasıyla sıralandığı (line-up), bir ya da birkaç sahnede, bir ya da birkaç gün süren konserler/canlı performanslar toplaması (çoğu zaman da bu konser ve performanslarla birlikte bir dizi yan etkinliğin planlandığı etkinlikler bütünü) değildir. Her ne kadar müzik festivali denilince akla bu gelse ve anlamı artık böyle bilinse de. Festival, belli bir yer ve zamanda, belli bir yörenin simgesi haline gelmiş etkinliklerle birlikte yapılan kutlamadır. Kutlama olması için de bir coşku gerekir. Şenliğe dönüşmesi gerekir. Topluca yapılan bir eylem olması gerekir. Yani bizdeki müzik festivalleri gibi ticari değil, kolektif bir organizasyonla, katılımcıların her birinin orada olmaktan ve an’ı paylaşmaktan zevk alacağı, coşkusunu birlikte üreten bir kutlama. Bu anlamda memlekette şimdiye dek gerçekleşen ya da gerçekleşecek müzik festivallerinin pek azı festivaldir, adları her ne olursa olsun. Müzik dışı festivaller olarak her yıl gerçekleşen J-Fest, geçmişten Assos Gösteri Sanatları Festivali festival tanımını hak edenlere örnek gösterilebilir. Kimi psy-trance festivalleri dışında aklıma bir müzik festivali gelmiyor. Festival duygusuna yaklaşanlar oldu ama.
Gelelim yazımızın konusu olan Bozcaada Caz Festivali’ne. Başlıkta da belirttiğim gibi, daha ilk yılında festival havasını bulan ve herkese yaşatan bir mutluluktu Bozcaada Caz Festivali. Ben sadece son gün oradaydım ama yaşadığım huzur ve keyfi diğer günlere yayarak söylemiyorum. Konuştuğum herkes, baştan sona tüm festivalin aynı havada geçtiğini büyük bir keyifle anlatıp duruyordu. Aslında hepimiz şaşkınlık içerisindeydik. “Vay be, böylesi de oluyormuş işte!” diyorduk içten içe. Ama ne şaşkınlığımızı ne de yaşadığımız keyfi kelimelere dökme ihtiyacında değildik pek. İfademize yansıyordu zaten.
 
Peki niye festivaldi Bozcaada Caz Festivali? Birincisi lokasyonu ve tarihi belliydi. Ama bu yeterli değil. “Caz” başlığını seçmişti. Caz Bozcaada’nın simgesi değildir tabii ki, ama Bozcaada Caz Festivali şimdiden adanın simgesi oldu. Aslında kâğıt üzerinde üç gün boyunca belli konser ve performansların gerçekleşeceği bir programdan ibaret gibi gözüküyor Bozcaada Caz Festivali de. Lakin bir kutlamaya dönüştü. Neyi kutladık biliyor musunuz? Huzuru. Daha festival alanına girdiğimiz andan itibaren bizi sarmalayan huzur, organizasyonun her bir bireyi ile ve müziğin etkisiyle coşkuya dönüştü. “Gerçekten de böyle bir zamanda, böyle bir atmosferin içinde olabilir miyiz?” sorusunun yanıtını aramayı bırakıp akışa bırakınca kendimizi, an’ı kutlamaya başladık. Sahne alan müzisyenler, dinleyiciler, çalışanlar... Bozcaada Caz Festivali’nin bir festival olmasının sebebi de orada olan herkesin birlikte olmasıydı. Coşkumuzu birlikte ürettik, yaşadığımız anları kutladık ve festival alanını kutsadık.
 
25 yıldır organizasyon ve prodüksiyon alanında çalışmış bir profesyonel olarak festival alanında gözüme çarpan aksaklıklarla ilgili bir rapor da yazabilirdim size. Ama orada bunların hiçbir önemi yoktu. Çünkü her şey aktı. Ve bu akışa kendimi bıraktıkça keyiflendim. Bir de gurur duydum. Çünkü çok genç bir ekip yaptı tüm bunları.
 
Genç yaşında sektörün hemen her alanında çalışarak büyük bir deneyim biriktiren Murat Sezgi’nin başını çektiği Kabak & Lin ekibi, yine sektörde farklı alanlarda biriktirdiği tecrübesiyle Bozcaada’da salt bir mekân yaratmaktansa başka bir şeylere önayak olmayı seçen Gizem Gezenoğlu’nun başını çektiği Pavli Bozcaada ekibi ve Doğukan Çokşeker’in başını çektiği allaturca ekibi organizasyonun üç ayağını oluşturuyordu. Ama bu kadar değil. Bu üç ismin güzelliği, sektörün farklı alanlarında çalışan onlarca profesyonelin de orada olması için yeterli oldu. Ki biz buna insan ilişkileri diyoruz. Böylece çok genç ve çok deneyimli bir ekip oluştu. Bir şey hayal ettiler. Sonra bu hayali gerçekleştirmeye cüret ettiler. Sonra, festival öncesi yaşanan bir dolu aksaklığa rağmen bu işi yapma konusunda ısrar ettiler. İyi ki de ettiler.

Şunu da eklemeliyim, memlekette caz müziği dinleyen kitle de, bu kitlenin kaç kişi olduğu da aşağı yukarı kafalarda canlanabilir. Festivalin içeriğini caz ile sınırlı tutmasına rağmen bunca kalabalığı çekebilmesinin bir sebebi Bozcaada’nın yüksek sezonunda gerçekleşmesi olsa da, adada on binlerce kişi farklı tatil deneyimleri yaşarken, her gün bin-bin beş yüz kişinin alanda olması sadece caz müziği sevdasıyla tanımlanamaz. “Çok güzel ortam” repütasyonu bir kez yayıldı mı gerisi geliyor. Gelenler de beklemedikleri kadar güzel bir ortamlarla karşılaştılar. Sahne alan isimler yaratılmak istenen ortama o kadar uygun seçilmişti ki, bunun adı dümdüz başarıdır.
 
Şimdi son kez, ilk paragrafta anlatmaya çalıştığım festival algısını bir daha hatırlayın. Bozcaada Caz Festivali bariz bir fark yarattı. Sizi şimdiden bir müzik festivali deneyimi yaşamaya davet ediyorum. Ve bu ekibi takip edin diyorum. Bundan sonra çok daha iyilerini yapacaklarından adım gibi eminim. Bu ekibe baktıkça gurur duyuyorum. tayfunpolat@hotmail.com