kargART Mayıs 2017 Porgramı

Onur Nevşehir “Edepsizlik ve Minnoşluk” // stand-up

3 Mayıs 2017 21:00
Nihilizmin gülen yüzü Onur Nevşehir’den “Edepsizlik ve Minnoşluk”. “Gıybet gibi ama politik, Edepsiz gibi ama değil. Eşimden dostumdan örnek vererek dünyayı kurtarmaya çalışacağım.”

İSTANBUL TANPINAR EDEBİYAT FESTİVALİ: “Şehir ve Hayal” // festival

7 Mayıs Pazar

Hayallerimizi Şekillendiren Tesadüfler
19:30-20:30

“Birbirimizin varlığından haberimiz yokken, hayatlarımızı var eden tesadüfler birleştirecekti bizi. Sarmaşıkların sırnaşık cılız gövdeleri gibi aşklarımız, kederlerimiz, kayıplarımız ve arzularımız birbirine dolanacaktı.” Sarmaşık, Şebnem İşigüzel
Hayallerimizin ne kadarı bizim ne kadarı hayatta karşımıza çıkan engeller ve fırsatlar tarafından şekilleniyor? Tesadüfler bizim onlara yüklediğimiz anlamlarla mı var? İyi ve kötü arasındaki sınırlar, inanmak istediğimizden daha mı rasgele belirlenmişler aslında? Arabasıyla çarptığı mülteciyi ölüme terk edip kaçan bir cerrahın sahip olduklarını kaybetmemek için verdiği mücadeleyi anlattığı Aslanları Uyandırmak ile derinlikli bir varoluş sorgulamasına girişen Ayelet Gundar-Goshen; savaş ve barış arasında arafta kalmış sıradan insanların hikâyesinin anlatıldığı Barış Makinesi’nin yazarı Özgür Mumcu; tesadüflerin sarmaşık gibi anlatıyı sardığı kitapların yazarı Şebnem İşigüzel konuşmacı olacak. Etkinlik dili İngilizcedir. Türkçe çeviri olacaktır.

Şehir ve Hayalsizlik
20:30-21:30 

Konuşmacılar: Oya Baydar ve Feride Çetin // Moderatör: Adalet Çavdar - Etkinlik dili Türkçedir.

Büyüklere Masallar
21:30-22:30 
Anlatıcı: Orhan Tuncay // Çizer: Gijs Kast - Etkinlik dili Türkçedir.

8 Mayıs Pazartesi

Eco, Manguel ve Hayali Yerler
19:30-20:30 

Konuşmacılar: Aykut Ertuğrul, Mehmet Berk Yaltırık // Moderatör: Sedat Demir Etkinlik - Etkinlik dili Türkçedir.

Büyüklere Masallar
20:30-21:30

Anlatıcı: Ümit Yaşar Özkan - Etkinlik dili Türkçedir.

Sözün Hayali Müzik
21:30-22:30

9 Mayıs Salı

Ahmet Ümit ile söyleşi
19:30-20:30 

Etkinlik dili Türkçedir.

Modern Zamanlarda Soluk Almak
20:30-21:30

Bulgaristan yeni elit kesimini konu alan Alek Popov, 1920’ler Paris’inde geçen ve Joyce, Jung, Beckett gibi modernizm akımın en önemli figürlerini konu alan Joyce’un Kızı romanının yazarı Annabel Abbs; doğduğu denizci kasabası Marstal’ın 150 yıllık tarihini konu alan Biz, Boğulanlar ile bir ülkenin modernleşme sürecindeki büyüme ağrılarını tartışan Carsten Jensen; Soluğun Mucizesi romanında günümüzdeki insanın varoluş sıkıntılarını konu alan Dimitris Sotakis ve son kitabı Dokunmadan ile kahramanın modern hayatı sorguladığı sürükleyici bir yolculukla geniş bir okur kitlesine ulaşan Nermin Yıldırım; modern zamanlarda soluk almayı konuşacak. Etkinlik dili İngilizcedir.

Büyüklere Masallar
21:30-22:30

Anlatıcı: Arbil Çelen Yuca // Çizim: Gijs Kast

Sözün Hayali Müzik
22:30-23:30

Yinon Muallem Dinletisi

10 Mayıs Çarşamba

Dibe Çeken Hayaller
19:30-20:30 

Konuşmacı: Hakan Günday
Etkinlik dili Türkçedir.

Gerçeklerden Kaçmak, Hayaller ile Yüzleşmek
20:30-21:30

Gündelik hayatımızda sorunlardan kaçmak için çoğu zaman hayallere sığınıyoruz. Kaçış noktası olarak gördüğümüz hayaller de aslında hayatın gerçekleri tarafından şekilleniyor. Gazeteci kimliği ile öne çıkan Meksikalı yazar Jorge Zepeda Patterson’ın ülkenin karanlık gerçeklerinden romanda bile kaçamamış karakterleri; yüzleşmek istemediği gerçeklerden sürekli kaçarak hayallerinin kıyısında boğulan genç bir kadının hikâyesini anlattığı İkimizden Biri Uyuyor romanı ile Danimarka’nın Virginia Woolf’u olarak anılmaya başlamış Josefine Klougart ve medyadaki kadın tiplemelerinden etkilenerek kendi hayatını bu kurmaca modellere sokmaya çalışıp başarısız olan kadınları anlatan Kul romanının yazarı Seray Şahiner, insan hayatındaki gerçeklerin ve hayallerin ikili doğası üzerine konuşacaklar. Etkinlik dili İngilizcedir.

Büyüklere Masallar
21:30-22:30

Anlatıcı: Argın Kubin // Çizer: Gijs Kast
Etkinlik dili Türkçedir.

Sözün Hayali Müzik
22:30-23:30

Ceyda Özbaşarel Jazz Band

“Yabani” // sergi

15-16-17 Mayıs 2017
kargART’ta “Yabani” bir sergiye hazırlanın.

Yabani çizgi roman ve öykü dergisinin içeriğinden derlenen çizimlerden oluşan sergiye davetlisiniz.

Katılımcılar: A. İrem Aktaş, Eren Arık, Hakan Arslan, Ege Avcı, Dinç Onur Aydın, Aykut Aydoğdu, Cem Batur, Sibel Bozkurt, Yıldıray Çınar, Tamer Poyraz Demiralp, A. Gökhan Gültekin, Koral İlhan, Evren İnce, İsmail İnceoğlu, Mustafa Ahmet Kara, M. Arif Kaymak, H. Celal Koç, Devrim Kunter, Volkan Küçükemre, Orhan Mert, Zafer Okur, Bora Örçal, Selçuk Ören, Mehmet Özen, Yarkın Sakarya, Berker Sönmezler, Ömer Tunç, Özgür Yıldırım

Açılış 15 Mayıs Pazartesi 20:30 // Sergiyi 16 ve 17 Mayıs günleri 14:00-21:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Şiddetsiz Eylem Atölyesi // #izlek 2017DevamEtmek

“Şiddetsiz Eylem Atölyesi”, direniş ve dayanışmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerde, kendi köşesinde “Ne yapabiliriz?” diye düşünen herkesi biraraya getirmeyi amaçlıyor. Şiddetsizlik Merkezi ve Düşünce Suç(!?)una Karşı Girişim’in birlikte düzenlediği atölyenin ana izleğini Gene Sharp’ın Şiddetsiz Eylemin Politiği kitabındaki tartışma oluşturuyor: Şiddet kullanmaksızın, etkin eylem nasıl gerçekleştirilebilir?

Her ayın üçüncü Pazar günü, sivil toplumun farklı alanlarından gelen, farklı eylem yöntemlerini deneyimleyen aktivistler, akademisyenler ve hukukçuların tecrübelerini aktaracağı atölyelerde, hem beraber fikir üretmek, hem de haklarımızı, kendimizi savunma yöntemlerini öğrenmek için biraraya geliyoruz. Bu ayın atölye içeriği ayrıca duyurulacaktır.

www.karga.com.tr
Facebook: kargartkadikoy
Twitter: kargart