KONTRAST


Okan Aydın

FAVORİ


GAS / Narkopop / Kompakt
Shoegaze’in depresif bünyelerde yarattığı “damara jilet” analojisinin üst noktası olarak kabul edebileceğimiz Slowdive’ın, elektronik müzik coğrafyasındaki izdüşümünün GAS olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 20 yılı aşkın süredir Köln’deki ana kumanda üssünden elektronik müzik arenasına pek çok isim kazandıran Kompakt etiketinin kurucusu Wolfgang Voigt; tam tamına 17 yıl aradan sonra ambient projesi GAS’e tekrar hayat vermeye karar verince, bu elbetteki janrın gediklileri için bir anda 2017’nin en çok beklenilen çalışması haline geldi. Narkopop toplam süresi 80 dakikaya yaklaşan ve 10 parçadan oluşan nefes kesici bir ambient resitali. GAS’i bu janr için adeta akademik bir başvuru kaynağı haline getirense yaratılan derinlikli ve gizemli atmosfer, ara katmanlara yerleştirilen minimal ses kompozisyonları ve tüm bunların arasındaki ahenk olarak özetlenebilir. Yıllar önce Mille Plateaux etiketiyle duvarları örülen bu sağlam binaya çıkılan son kat sadece gözleriniz için değil ruhunuz için de harika bir manzara vaat ediyor. Tadını çıkarın.

PLASE


Actress / AZD / Ninja Tune
İngiltere orijinli Actress kabaca son 10 yıllık dönemde karşımıza çıkmış en heyecan verici ve yaratıcı elektronik müzik prodüktörlerinden biri. 2008’de Hazyville ile başlayan, sonrasında Honest Jon’s etiketli Splazh ve RIP ile devam eden, akabinde 2014’teki Ghettoville ile yeni bir tepe noktasına ulaşan etkileyici diskografinin son halkası da ziyadesiyle çarpıcı, renkli ve ayrıksı. Darren Cunningham farklı ekolleri tamamen kendine has bir üslupla yeniden dekore ederken; hafif kirli, metruk ve deforme edilmiş bir arka plan eşlik ediyor parçalarına. Ara sokakların karanlık ve isyankâr melodileri, arkaik tekno referanslı vuruşlarla birlikte dans pistlerine kapı aralarken; önceki albümlere nazaran ilk yarıda daha yüksek tempolu bir dinleti bekliyor bizleri. Albümün ikinci yarısında ise bu tempo biraz daha girift, aksak ve yoğun bir işitsel harmoniye doğru evriliyor. Cunningham’ın maharetli bir şekilde kotardığı en mühim başlık ise bu çok katmanlı ve ikircikli atmosferden devşirdiği akışkanlık. Usta işi!

SÜRPRİZ


Future Islands / The Far Field / 4AD
Samuel Herring’in karakteristik yumuşak ve temiz vokaliyle hemen ayrışan Future Islands son albümünde de, indie ile synth pop arasında keyifle salınan, biraz biraz da artık kendileriyle özdeşleşmiş diyebileceğimiz sade melodik kurgular üzerinden yola güvenle devam ediyorlar. Singles çalışması sonrası üç yıllık bir sürede 1000’in üzerinde canlı performans sergileyen ekibi, ana güzergâhtaki istikameti pek değiştirmedikleri için eleştirmek de çok doğru değil gibi. Güçlü bas tınılarının ve ritmik davulun ana omurgayı oluşturduğu parçalara Herring’in tadında vokal dokunuşları ve klavye yeterince kıvam ve renk kazandırıyor. Bu haliyle herhangi bir Future Islands parçasından etrafa yayılan pozitif titreşimlerin ve geçtiğimiz üç yıl boyunca ziyadesiyle test ettikleri bu formülden damıttıkları lezzetli parçaların tadına varmak da bize kalıyor. Son bir not olarak Debbie Harry’nin de albümde bir parçaya eşlik ettiğini belirtelim.
Kontra Plak Adres: Tomtom Mah. Yeni Çarşı Cad. 60/A 34433 Beyoğlu, İstanbul www.kontrarecords.com
okan@kontrarecords.com