ANLIK İŞLER


Övünç Üster
İstatiksik sevmem, yazmayı da sevmem, zira bakın, yanlış yazmışım.

İstatistik seveni de sevmem. Karar mekanizması kadar uğurlu bir şeyi böylesi hesapçı işlerle denetleyen insan olmaz: Bilgisayar olur, robot olur.

Olmasın demiyorum, ne olacaksa olsun; bana anlatmayın.

İki kere iki dört, bakın ona sözüm yok, yanlış anlaşılma olmasın; aritmetik olsun, logaritma olsun, bunların anlayışlı, elle tutulup sağlaması yapılabilen uçları var. Ama geçen sene yaşananları sayıp ölçüp, ona göre gelecek yıl yaşanacakları öngörmeye çalışmak, kahve telvesine bakıp gelecekteki sevgilinin baş harfini görmeye çalışmak gibi geliyor bana. Tutmaz demiyorum, tutmam diyorum.

Tutamıyorum hatta, kayıp gidiyor, tuttuğum ucu elimde kalıyor, o uca istisna diyen çıkıyor, seyrek diye yok saymaya kalkan oluyor; ben almayayım.

Bir bilim, amenna, bilen biliyordur. Hiçbir işe yaramaz, beş para etmez de demiyorum, kullanmıyorum diyelim, bıraktım hatta. Bakınız, satranç oyunu da uyuz eder beni, oysa atıdır, filidir, şahıdır matıdır, ilgi çekici bulunabilir. Ama bende gaz yapıyor; o sonsuz ihtimaller, çokönemlibiri’ni koruyacak diye piyonları harcamalar, filleri yedirmeler; oysa koskoca fil yenir mi, çapraz çapraz böyle.

Tavla bozmadı mesela beni, onda da hesap var bir ölçüde, yani derdim topyekûn hesapla değil. İnsanların yüzde yirmi dokuzuyla ilgili ileri geri konuşmakla benim derdim.

Sayılar net belki ama onları yorumlamak zaten bütün mesele, ne kadar emek verdiğinin, araştırma çapının ne kadar büyüdüğünün dahi değeri yok, “demek oluyor ki” cümlesinin nasıl sürdürüldüğüne bağlı, kimin sürdürdüğüne, ve niye.

Geçmişle ilgili, onun da yoruma açık bir tarafı yok; olduysa oldu, sonuçta bitti. Şimdiye ya da geleceğe ışık tutmak şöyle dursun, karartma potansiyeli daha büyük.

Korku yüzünden yapılıyor gibi hissediyorum, korktuğu bir daha başına gelmesin diye motive olmuş birinin işi gibi. Kumar oynayan birinin kazanmaya uğraştığı için kağıt saymaya çalışması gibi. Hayat öngörülen bütün ihtimallerin dışındaki yerlerde gerçekleşirken, “ama önceki kırk dokuz bin seferde böyle olmamıştı,” demek gibi. Aslında bütün ihtimaller milyonda bir iken, çoğunluğun ettiği duaya Amin demek gibi. ovunchster@gmail.com