ÖNCE RAKAMLAR


Can Anar

“Savaş, ilk önce rakamları çirkinleştirir. Sayılar senin yüreğine, Şefika Abla’nın canına bir yumruk gibi oturur.” - Akif Kurtuluş / Mihman

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu verilerine göre 2016 yılında üç yüz yirmi sekiz kadın öldürüldü. İçinde bulunduğumuz yılı daha yarılamamışken bu sayı maalesef şimdilik yüz iki. Sanki birileri bir sayaçtan kadın cinayetlerini, çocuk istismarını, tacizi, tecavüzü görerek belli bir sayıya ulaştığında vezneye gidip parasını tahsil ediyor. “İstatistiklere göre” demek resmi verilere göre demek. Kime, nasıl güveneceğiz? İstatistikler ne için? Kime, ne yararı var bu istatistiklerin? Geçen yıldan bir eksik, bir fazla öldürülen, tacize, tecavüze uğrayan, birileri için rakamlardan ibaret olan o insanlarla mutlu mu olalım? Birileri biz halimize şükredelim diye ölmüyor. Birileri biz güvenli yerlerimizde huzur bulalım diye öldürülmüyor, tacize, tecavüze uğramıyor.

Dünya’ya “Ülkemizde şu sayıda üniversite mezunu var,” demek için bir zamanlar ehliyet dağıtıldığı gibi diplomalar dağıtıp bu sayıyı artırdık. Aferin bize. Onlar da bizi bir şey sandı.

Bir nüfusumuz var. Bunun şu kadarı erkek, şu kadarı kadın. Şu kadarı genç, şu kadarı yaşlı. Şu kadarı okumamış, şu kadarı okumuş. Şu kadarı çalışıyor, şu kadarı işsiz, şu kadarı öğrenci. Şu kadarı fakir, şu kadarı zengin. Şu kadarı şöyle, bu kadarı böyle. Gerçek verilerle reklam, gerçek verilerle hizmet, gerçek verilerle her şeye hazırlık yapılabilir. Önlemler alınabilir. Önlemi kimin, kimlerin, hazırlıkları kimin, kimlerin yaptığı, yapacağı da önemli. İstatistiklerin kimin elinde olduğu, doğruluğu, nasıl kullanıldığı mesele.

Bir çita saatte bilmem kaç kilometre hızla şu kadar süre boyunca koşabilir. Eğer bir çitayla karşılaşmayacaksan, bir bilgi yarışmasına katılmayacaksan, “Ben yalnızca belgesel izlerim,” diye ortamlarda hava yapmak için kullanmayacaksan zihin çöplüğünde duruversin bu bilgi. Amma bir belgesel çekmek için ekipmanlarının yeterliğini bu istatistiğe göre hazırlayacaksan, bir çitanın her anını görüntüleyeceksen önemli.

Sanki bir ölü sayısı olmak, sanki bir taciz, tecavüz, şiddet mağduru istatistiğinde yer almak için yaşıyoruz. Anketler, istatistikler, araştırmalar istenildiği gibi açıklanmıyor mu zaten? Oradan al, ona koy, buradan al, şuna koy.
- Bak görüyor musun bilmem kaç milyon insan açlık sınırında yaşıyormuş.
- Yat kalk haline şükret.
- Sen de o bilmem kaç milyonda birsin.
- Ona da şükür!
- Hadi yemeğini ye, soğutma.

İstatistik önemli. Kayalarda saklı duran, gören gözün görebileceği heykeller gibi. Sonra nerede, nasıl, ne zaman, ne için kullanılacağı… cann.anar@gmail.com