KONTRAST


Okan Aydın

FAVORİ

Jacaszek / Kwiaty / Ghostly International
10 yılı aşkın bir süredir akustik öğelerle elektronik sesleri biraraya getirdiği minimal ve deneysel işleriyle Gusstaff, Miasmah ve Touch gibi nitelikli etiketlerden albümler yayımlayan Polonyalı prodüktörün 2017’deki adresi ise Ghostly International. 17. yüzyılda yaşamış İngiliz şair Robert Herrick’in eserlerinden yola çıkan çalışmada melonkolik bir arka plan dahilinde hem şiirlerden pasajlar hem de sadelikle örülmüş benzersiz bir işitsel hazine mevcut. Yaratıcı kimliğiyle kulaklarımızın pek de aşina olmadığı tınıların akustik orkestrasyonlar içinde ziyadesiyle rahat hazmedilebilir bir kıvama dönüştüğü Kwiaty, her dinlemede farklı anlamlar ve duygular yükleyebileceğiniz pek çok parametreye aynı anda dokunmayı başarıyor. Akustikle elektroniğin bu iştah açıcı buluşması bir yandan ruhumuza kuvvetli sinyaller gönderirken; bir yandan da (şiirde de olduğu üzere) acı ve hüzünden bir şekilde ümidi damıtıp, içimize servis ediyor.

PLASE

Vermont / II / Kompakt
2014 yılında kendi adlarını taşıyan ilk albümlerini yayımlayan ikili Motor City Drum Ensemble olarak bildiğimiz Danilo Plessow ve Innervisions tayfasından Marcus Worgull’den oluşuyor. Kişisel kulvarlarında ziyadesiyle tekno ve house janrlarına odaklanan ikilinin ortak projesi Vermont’un ana iştigal konusu ise ambient olarak özetlenebilir. İlk albüme nazaran atmosferik öğelerin ve analog synth’lerin daha ön planda olduğu albüm ziyadesiyle duru ve dengeli. Uzunlukları 4-5 dakika bandında değişen parçalar minimal dokunuşlarla kazandıkları düşük devinimle kendi içlerinde de bir bütünlük oluşturuyorlar. Kompakt etiketinin her yıl yayımladığı Pop Ambient derlemelerine kıyasla synth dokunuşlarının daha ön planda olduğu II’deki parçaların pek çoğu uzun stüdyo seansları sonrası ortaya çıkmış. Açıkçası dans pistlerinde prodüktör ve DJ kimlikleriyle tabiri caizse tozu attıran bu iki ismin birlikteliğinden çıkan Vermont önümüze bambaşka ufuklar açıyor. Leziz!

SÜRPRİZ

Oto Hiax / Oto Hiax / Editions Mego
Bugün için Kıta Avrupası’nın en mühim ve üretken çizgidışı müzik merkezlerinden biri kesinlikle Avusturya menşeili Editions Mego etiketi. Hem her daim ortalama üstü işlere imza atmaları hem de sıklıkla pek de aşina olmadığmız isimleri işitsel ajandamıza dahil etmeleri en önemli artıları. Kendi adlarını taşıyan ilk albümleriyle yola doğru noktadan başlayan Oto Hiax ise iki kişilik bir ekip. Mark Clifford (Seefeel) ve Scott Gordon’dan (Loops Haunt) müteşekkil kadro etkileyici bir ses kolajı ve deneysel bir perspektifle birlikte musique concrete’e de selam duran zengin bir içerik sunuyorlar. Bol katmanlı ve detaylı bir ses işçiliğinin ana hattı oluşturduğu çalışma, gürültü müziği aksına teğet geçerek rafine edilmiş bir kaotizmin izdüşümleriyle şekilleniyor. Ses olgusunun hassas ayarda topografik bir röntgeninin çekildiği bu maharetli yolculuk bol miktarda sonik girdap ve gergin bir atmosfer ile çepeçevre sarılı. Yolunuz açık olsun!
Kontra Plak Adres: Tomtom Mah. Yeni Çarşı Cad. 60/A 34433 Beyoğlu, İstanbul www.kontrarecords.com
okan@kontrarecords.com