KONTRAST


FAVORİ


Grup Ses / Alliance / Besides
Türk Müziği üzerine uzman kulaklardan ve en ciddi plak koleksiyonerlerinden biri olan Grup Ses, çeşitli işbirlikleriyle zenginleşen ikinci albümüyle aslında kendi tarihçesinin üçüncü bölümüne geçtiğini belirtiyor. Eski Türk pop müzikleri üzerine inşa edilmiş mash up’lar, sonrasında enstrümental hip hop beat’leri üzerine kurgulanan ilk çalışma Grup Ses Beats (2011) ve şimdi de ortak çalışmalarla yeni kapıların ve tınıların aralandığı Grup Ses dönemi. Gantz, Nodul, Ethnique Punch, Elektro Hafız, Biblo, Da Poet, Stormtrap ve Ağaçkakan çalışmaya katkı sunan isimlerden bazıları. Bu etkileyici liste ortaya işitsel olarak renkli, tempo olarak değişken ve dinlemesi keyifli bir albüm çıkarıyor. Parça sayısının fazlalığı ve sürelerin görece kısalığı zaman zaman dinlemede kopukluklar meydana getirse de Grup Ses daha güncel tarzlara kulak kabartan yapısıyla ve minik detaylardaki prodüksiyon hassasiyeti ve nitelikli sample işçiliğiyle ön plana çıkıyor. Özetle arşivlik...


PLASE

RSPC / Le Cafard / Le Horla
Hip hop camiasının en güçlü ikililerinden olan, İstanbul ve Eskişehir arasında mekik dokuyan ve aynı zamanda M4NM (Music For Non Musicians) kolektifinin de en aktif üyelerinden biri olan RSPC (roadside.picnic), Ağaçkakan ve Armonycoma or slt’den oluşuyor. Zengin elektronik altyapılarla bezenmiş, sert ve dolambaçsız sözleriyle dikkat çeken Le Cafard, memleket ahvalinin üzerimize bıraktığı karanlık tortunun içinden dışarıya açılan taze bir nefes deliği adeta. Bir önceki Rigor Mortis albümlerine kıyasla işitsel yelpazenin genişlediği, vokal/beat uyumunun biraz daha yukarıya çekildiği, sözlerin iyice okkalı hale geldiği Le Cafard aynı zamanda dış işbirlikleriyle de (Pitohui, Florian Zimmer, Mono gibi) biraz daha güçlenmiş bir haykırış. Röportajlarında zaman içinde birbirlerini daha da iyi anlamaya başladıklarından bahseden ikili, Ağaçkakan’ın da müzik üretim sürecine katkıda bulunmasıyla birlikte farklı bir merhaleye yelken açmış görünüyor. Takibe ve isyana devam!

SÜRPRİZ


Ethnique Punch / Vinyet / Well Gedacht
Eskişehir hip hop sahnesinin verimli topraklarından çıkan bir diğer üretken isim de Ethnique Punch. Bugüne dek çeşitli formatlarda çalışmalar yayımlayan ismin Avusturya menşeili Well Gedacht etiketi taşıyan son işi, aynı zamanda plak formatında da dinleyicilere ulaşan ilk albümü. Kapak tasarımı yine Bora Başkan imzası taşıyan Vinyet’te Grup Ses Beats ve İnce Sarj’ın da birer remiksi mevcut. Tabula Rasa adını taşıyan üçlemenin ilk adımı olan Vinyet aslında uzunca bir süredir hazırda beklemesine rağmen, plak olarak da basılacağı için itinayla birkaç kez daha göz ve kulak testinden geçirilmiş; iyi de olmuş. Oluşturduğu beat’ler üzerine yazdığı sözlerle parçalarının ana omurgasını oluşturan Ethnique Punch, adından da anlaşılacağı üzere etnik tınıları bir adım daha ön planda tutuyor. Ritmik kurgu ve temposu birbirine yakın parçalardan oluşan Vinyet, duru ve akıcı vokal tekniğinin yanı sıra, önceki çalışmalara kıyasla prodüksiyon ve miksaj anlamında da ekstra puanı hak ediyor.

Kontra Plak Adres: Tomtom Mah. Yeni Çarşı Cad. 60/A 34433 Beyoğlu, İstanbul www.kontrarecords.com