CHANNEL ZERO (2016)


Murat Kızılca

// SPOILER İÇERİR //
Anatomik olarak insana benzeyen ama tamamı dişlerden (evet, dişlerden) oluşan bir canavar ilginizi çeker mi? Channel Zero isimli televizyon dizisi aracılığıyla, daha ilk bakışta aklınızı başınızdan alabilecek güzellikteki bu canavar ile bir randevu ayarlayabilirsiniz.

Last Resort ve Hannibal gibi televizyon dizilerinde yapımcı ve yazar olarak yer alan Nick Antosca’nın son projesi olan Channel Zero, her sezon başlayıp biten farklı bir korku öyküsü anlatmayı hedefliyor. Bir nevi korku antolojisi tadında diyebileceğimiz dizi, daha yola çıkmadan SyFy televizyon kanalı ile 2 sezon için anlaşma sağladı bile. “Candle Cove” ismini taşıyan ilk sezon, 11 Ekim 2016’da gösterilen ilk bölüm ile başlayıp 15 Kasım 2016’da gösterilen son bölüm ile sona erdi. Her biri yaklaşık 45 dakika süren 6 bölümden oluşan dizinin yönetmenliğini, hiç de fena olmayan, düşük bütçeli korku filmi The Boy’dan (2015) tanıdığımız Craig William Macneill üstleniyor.

“Candle Cove”, Kris Straub’un aynı isimli “creepypasta” öyküsünden uyarlanmış. Peki, nedir bu “creepypasta”? Şehir efsanelerini bilirsiniz. Hani kimi gerçek, kimi uydurma bir olaydan doğan, kulaktan kulağa yayılan, yayıldıkça daha da inanılmaz detaylar eklenerek bambaşka bir hale bürünen ve sonunda birçok kişinin yok dayımın bir arkadaşının başından geçmiş diye anlattığı, uçuk kaçık ama çoğu korkutucu, uyku kaçıran cinsten hikâyeler. Aslında “creepypasta”lar da benzer bir mantıkla ama günümüzün teknolojik nimetlerinden sonuna kadar faydalanılarak üretiliyor. www.creepypasta.com isimli sitenin yazarları, önce kurmaca bir kısa korku öyküsü yazıyorlar, sonra bu öyküyü popüler forumlar ve sosyal medya araçları gibi mecralarda başlarından geçmiş gibi paylaşmaya başlıyorlar ve sonrasında iyice yayılmasını bekliyorlar. Kimi öyküler kelimenin tam anlamıyla tutuyor ve sitenin varlığından bihaber insanlar, bu kurmaca öyküleri başlarından geçtiğine dair yeminler ederek sahipleniyorlar. Sonrası şehir efsanelerine benzer bir şekilde işliyor ve öykü bütün dünyaya yayılmaya başlıyor. Şehir efsaneleri ve “creepypasta” arasındaki en önemli fark ise yayılma hızı; bir şehir efsanesinin iyice yaygınlaşıp kabul görmesi için kimi zaman seneler geçmesi gerekirken, bir “creepypasta” bazen saatler içinde fenomen haline dönüşebiliyor. Örneğin Slender Man, Jeff the Killer ve Ted the Caver bu şekilde yaygınlaşıp benimsenmiş en meşhur “creepypasta”lardan sadece birkaç tanesi.

Channel Zero, tedirgin edici bir kâbus sahnesi ile açılıyor. Basit ama zekice tasarlanan sahnede çocuk psikologu Mike Painter’ın geçmişi hakkında önemli detaylar bir çırpıda veriliyor. 1988 yılında Iron Hill, Ohio’da 5 çocuk kaybolmuş, günümüze kadar çözülemeyen dava sonradan “Iron Hill Cinayetleri” olarak isimlendirilmiş ve olayların sorumlusu kişi ya da kişiler asla bulunamamış. Son kurban ise o zamanlar 12 yaşında olan Mike’ın ikiz kardeşi Eddie imiş. Sonradan diğer dört çocuğun cesetleri bulunmasına rağmen Eddie’ninki hâlâ bulunamamış. Bekâr bir anne olan Marla, Mike’ı uzaktaki akrabalarının yanına göndermiş ve Mike o günden beri Iron Hill’e adım atmamış.Başkahramanımız Mike, yaklaşık otuz yıl aradan sonra Iron Hill’e geri dönüyor ve “Iron Hill Cinayetleri” hakkında bir kitap hazırlığında olduğunu söyleyerek çocukluğunda yaşananları tekrar kurcalamaya başlıyor. Sonrası malum; senelerdir sessiz sakin günler geçiren kasabada Mike’ın gelişiyle tetiklenen garip vakalar birbirini kovalıyor. Dizi bir yandan geçmişte yaşananları “flashback”ler ve kâbuslar aracılığıyla verirken, diğer yandan da günümüzde yaşananları aktarıyor ve her ikisini birleştirerek kasabayı otuz yıldır rahatsız eden gizemin eksik parçalarını yavaş yavaş tamamlıyor.

Dizideki en rahatsız edici unsurlardan biri de çocuklar için kuklalar ile yapılmış ve sezon ile aynı adı taşıyan televizyon dizisi. Mike ve Eddie başta olmak üzere Iron Hill’deki bütün çocuklar, bu sinir bozucu dizinin müptelası oluyorlar. İşin garibi Candle Cove, herhangi bir ulusal ya da yerel kanalda yayınlanmıyor, sadece statik görüntülerin yer aldığı boş kanallara geçip kimi zaman saatlerce bekleyen çocuklar, kaynağı belirsiz kaçak yayını yakalamaya çalışıyorlar. Mike, 1988’deki cinayetler ile Candle Cove arasında bir ilişki olduğunu düşünüyor, çünkü Eddie’nin kaybolmasından sonra dizi bir daha hiç yayınlanmıyor. İşte dizinin ya da daha doğrusu uyarlandığı öykünün “creepypasta” özelliği de burada devreye giriyor. Öykü gerçekmiş gibi paylaşılıp iyice yaygınlaştıktan sonra çocukluğunda Candle Cove isimli diziyi izlediğini iddia edenlerin sayısı hiç de az değil.

Çocukluklarında yaşadıkları olağandışı deneyimler ile yetişkinliklerinde yüzleşen kahramanlar denince akla hemen tabii ki Stephen King geliyor. Channel Zero, King’in The Body (Ceset), It (O) ve Dreamcatcher (Rüya Avcısı) gibi eserlerinden fazlasıyla faydalanmış gibi görünüyor. Ancak diziyi bütünüyle “King klonu” olarak yaftalamamız doğru olmaz çünkü asıl gücünü sıradışı canavarlardan ve sezon ile aynı adı taşıyan sinir bozucu televizyon dizisinden alıyor.

Dizinin 2017 yılında yayınlanması planlanan ikinci sezonu, Brian Russell imzalı bir başka “creepypasta” öykü “The No-End House”tan uyarlanacak ve muhtemelen öykü ile aynı adı taşıyacak. Yeni sezonun yönetmeni ise Uncle John (2015) ile kariyerine iyi bir başlangıç yapan Steven Piet. mkizilca@gmail.com