KONTRAST


Okan Aydın

FAVORİ


Loscil / Monument Builders / Kranky

2000’lerin başından bu yana çoğu Kranky etiketi taşıyan, sayıları 10’u bulan ve karne notu ortalamanın bir hayli üstü nitelikli işler yayınlayan Kanada orjinli Scott Morgan, aynı zamanda indie rock grubu Destroyer’ın da elemanlarından biri. Ağırlıkla ambient ana havzasında nefeslenen solo işleri için kullandığı Loscil ismi ise elektronik müzikseverlerin radarında daha belirgin ve güçlü bir figür. Monument Builders’da usta işi ses işçiliğinin parıltılı yansımalarından biri olarak Loscil diskografisindeki haklı yerini alıyor. Detaycı ses paleti, dengeli ve ahenkli minimal pasajları, ara sıra yükselen temposu ve organik dokusunun zenginliğiyle deneysel işlere meraklı kulaklar için tam bir define olan Monument Builders, Morgan’ın hayata dair söz kullanmadan gerçekleştirdiği bir haykırış. Kötümserlikten uzak, ayağı yere basan bir farkındalık manifestosunun elektronik tınılarla yazılmış keyifli bir çıktısı.

PLASE


Body/Head / No Waves / Matador
Sonic Youth’tan yavuklumuz Kim Gordon’la pek çok projede gitarist olarak yer alan Bill Nace’in (Mats Gustafsson, Joe McPhee, Bill Orcutt vb.) ortaklığından devşirilen Body/Head projesi üç yıllık bir aranın ardından ikinci albümleriyle tekrar arz-ı endam ediyor. Su katılmamış bir doğaçlama performansından derlenen canlı kayıttaki üç parçanın toplam süresi 40 dakikayı ancak buluyor. Buna rağmen işitsel malzeme derinliği ve yapısı itibariyle ağır basmayı başarıyor. Çiğ gitar riff’leri arasında dolanan ekolu halüsinatif vokal kırıntıları, ilk albümün kaldığı yerden devam ediyor. Doğaçlamanın çalmak kadar karşındaki diğer müzisyeni dinlemek üzerine de kurgulandığı bu performansta her iki müzisyen de okkalı bir alkışı hakediyor. Virtüözitenin tatsız egolarından arındırılmış, saf punk ruhuyla yoğurulmuş bu deneysel yolculuk, her dinlemede katmerlenen lezzet duraklarıyla ve kaotik gürültü müziğinin bir adım öncesinde duran enfes manzarasıyla iştah kabartıyor.

SÜRPRİZ


Michael Mayer / & / !K7
Kıta Avrupası’nın en mühim elektronik müzik etiketlerinden biri olan Köln merkezli Kompakt ekibinin kurucu elemanlarından Michael Mayer, son çalışmasında her parçada farklı bir isimle işbirliğine girişmiş. Roman Flügel, Gui Boratto, Kölsch, Miss Kittin ve Hauschka şeklinde uzayan bu yıldızlar karmasının elinden boş parça çıkması da haliyle pek olası değil. & baştan sona keyifle akıp giden, yüksek temposu ve melodik kurgusuyla evinizi kısa zamanda bir dans pistine çevirmeye aday bir “Best Of” kıvamında. Prodüksiyon kalitesinin adeta tavan yaptığı parçalarda yüksek ses düzeyi hoparlör sisteminizin sınırlarını test etmek için biçilmiş kaftan olabilir. Ağırlıklı olarak minimal tekno kulvarında yol alan parçalar arasına serpiştirilmiş birkaç electro tandanslı parça da sakinleşmek için yerli yerinde gibi. Havalar soğudu, haftasonu gezmesine çıkamam diyen evkolikler için içindeki kurtları dökmek adına hararetle tavsiye olunur.

Kontra Plak Adres: Tomtom Mah. Yeni Çarşı Cad. 60/A 34433 Beyoğlu, İstanbul www.kontrarecords.com 

okan@kontrarecords.com