KONTRAST


Okan Aydın

FAVORİ


Badbadnotgood / IV / Innovative Leisure Records

Toronto / Kanada çıkışlı deneysel caz grubunun enstrümental parçaların arasına serpiştirilmiş konuk isim ve vokallere de (Samuel Herring, Colin Stetson, Mick Jenkins, Kaytranada gibi) ev sahipliği yaptığı dördüncü albümleri yine kıpır kıpır ve enerjik. Günümüzde türler arası geçişlerin en heyecan verici titreşimleri bir şekilde ağırlıklı olarak cazdan besleniyor. Cazın ana omurgası üzerinde kendine yer bulan hip hop altyapılarıyla, rock referanslı güçlü davullarla ve üflemelilerin liderliğinde Badbadnotgood bu amalgamı kulaklarımıza en layıkıyla servis eden ekiplerden birisi. Yırtıcı sololar, kendinden emin vuruşlar, akıcı melodik kurgu, IV’ü baştan sona etkileyici bir dinleti haline sokuyor. Kendilerine özgü bir dil yaratan ekip konuk ses ve müzisyenlerin katkısıyla diskografyalarının en iyi noktasına ulaşıyor. Özetle kan şekeriniz düştüğünde ilk dinlenecekler listesine gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz IV’ü.

PLASE


Lou Rhodes / Theyesandeye / Nude Records

‘90’ların ortasında kendi adlarıyla yayımladıkları ilk albümleriyle trip hop’a yön veren önemli elektronik müzik ikililerinden biri olan Lamb’in nahif ve kırılgan vokali olarak tanıdığımız Lou Rhodes, altı yıllık bir sessizliğin ardından dördüncü stüdyo albümüyle ruhumuza çentik atmaya kaldığı yerden devam ediyor. Solo kariyerine henüz başladığında kız kardeşini kaybeden, ardından evlenen ve çocuk sahibi olan Rhodes, sakin sularda Nick Drake’in gölgesiyle cesaretle dans ediyor adeta. Parçaların pek çoğunda çellonun başını çektiği hafif yaylı aranjmanları, minik gitar dokunuşları ve ağırkanlı bir arka plan hâkim. Tam dozunda kullanılan elektronik süslemeleri de es geçmeyelim elbette. İlk albümlerine kıyasla kulaklarımıza daha zengin bir içeriğin fısıldandığını da söyleyelim. Minik hikâyelerini meleksi sesiyle hayata kazandıran Rhodes’a getirebileceğimiz tek eleştiri albümün tamamını dinlemeye kalktığınızda karşınıza çıkan tempo düşüklüğü sorunu. O kadarı kadı kızında da olur ama.

SÜRPRİZ


Nonkeen / Oddments Of The Gamble / R&S Records
Günümüzün en üretken isimlerinden olan Nils Frahm’ın başını çektiği Nonkeen bu yılın başında yayımladığı ilk albümleriyle de bu köşeye konuk olmuştu. Adam olacak çocuk statüsünde daha yedi yaşındayken elde mikrofon sokak sokak sesler kaydeden bu bitirim gençler, uzunca bir aranın ardından tekrar eski ekibi toplayıp, yarattıkları ses havuzunu modern bir filtreden geçirip de arz-ı endam ettiklerinde pek bir sevinmiştik. Hikâyenin ikinci bölümü de kaldığı yerden devam ediyor. Geniş bir palete yayılan farklı ses kümeleri, elektronik altyapılar ve hafif krautrock / fusion soslu caz ritimleri ile harmanlanarak keyifli bir bütünlüğe evriliyor. Son bir yıl içinde kabaca 10 yeni albüm yayımlayan Frahm’ı takip etmek Tour De France’ın son etabı gibi; yorucu ama bir o kadar da güzel!

Kontra Plak Adres: Tomtom Mah. Yeni Çarşı Cad. 60/A 34433 Beyoğlu, İstanbul www.kontrarecords.com
okan@kontrarecords.com