Ezidi Sürgünü - Kurtuluş Arı I


Fotoröportaj: Kurtuluş Arı
Ezidiler, IŞİD’in vahşi saldırılarından kaçmak için Şengal’de dağlara sığındılar. Yazın kavurucu sıcağı altında uzun bir süre yardım bekleyen halktan susuzluk ve açlık sebebiyle ölenler oldu. PKK ve YPG güçlerinin güvenlik koridoru açması ile Irak’ın kuzeyine bir göç başladı. Bu göç, insanların kendi hayatlarını kurtarmak için yapılan zorunlu bir göçtü. Arkalarında yaşadıkları kenti ve evlerini bırakan bu insanlar, ellerinde birkaç litre su ve üç beş eşya ile Türkiye sınırına göçe başladılar.

Araçlarla ya da yürüyerek başlayan bu göç günlerce sürdü. Pasaportu olan Ezidiler Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptı. Pasaportu olmayanlar için Kuzey Irak’ta PKK, Haftanin bölgesinde bir kamp kurdu. Bu kamp Ezidilerin toplu bir şekilde Türkiye sınıra gönderilmesi için bekletildiği, sağlık ve yiyecek gereksinimlerinin karşılanması için oluşturulan bir kamptı.

Kavurucu sıcak altında günlerce yürüyen insanlar yeterli kalabalık sağlandığında Türkiye sınırına daha yakın bir bölgeye araçlarla getirildiler. Burada barınma ve yemek ihtiyaçları ile bir gün daha bekletiliyordu.

Ertesi gün hamile kadınların ve çocukların çok fazla olduğu gruplar, kayalık ve dağlık alanda araçların çıkamayacağı yerlerde zorlu bir yolculuğa başladılar. Sarp kayalıklarda zorlanan yaşlılar katır ve battaniyeler ile bazıları da kendi çocuklarının sırtında taşındı. En büyük sorunlarından biri su ihtiyacıydı.

Türkiye’ye ulaşan Ezidilere bölge halkı yardım etti. Ezidiler için sınıra kadar toprak yollardan traktörlerle içme suyu taşındı. Yine bölge halkının araçları vasıtasıyla taşınıp okullara yerleştirilen insanlar, burada kamplar oluşturulana dek yerleşmeye başladılar.
 
İnsani ihtiyaçları, okul çevresinde oturan insanların yardımıyla tamamlanan Ezidiler, Silopi’de belediyeler tarafından hazırlanan kamplara ve Batman Midyat’taki Ezidi köylerine yerleştirilmeyi beklediler. ariikurtuluş@gmail.com