KONTRAST


Okan Aydın

FAVORİ


Floating Points / Elaenia / Pluto
Son 5-6 yıllık dönemde kendi plak şirketi Eglo Records aracılığıyla sayısı 10’u bulan EP yayımlamış olan Sam Shepherd nihayet ilk albümüyle arz-ı endam etti. Geçtiğimiz yılın son aylarında piyasaya verilen albüm buna rağmen bazı en iyiler listelerine girmeyi başarmıştı. Elaenia bir ilk çalışma olmasına rağmen oldukça olgun ve mahir tınlayan, farklı müzikal türlerden etkilenimler içeren zengin ve derinlikli bir iş. Bir yanda romantik duyuları harekete geçirecek denli iddialı elektronikler, diğer yanda gayet organik hisler uyandıran caz referanslı orkestral düzenlemeler yeni seslere açık kulakların iştahını kabartacak ayarda. Her dinlemede farklı bir dokusal katmanı ile karşılaştığımız albümde zaman zaman birkaç farklı çalışmayı rastgele çalıyormuş hissine kapılabilirsiniz. Gevşek synth dokunuşları, döngüsel elektronik düzenlemeler, bunların arasına saklanmış vaha görünümlü caz pasajları Sam Shepherd’ı takip edilecekler listesine, Elaenia’ı da sık dinlenenler arasına almamıza yetiyor.

PLASE


Lubomyr Melnyk / Rivers And Streams / Erased Tapes
Erased Tapes ve müzikal hafızamıza kazıdığı onlarca güzel isim için nasıl teşekkür etsek bilemiyorum. Ólafur Arnalds, A Winged Victory For The Sullen, Peter Broderick, Nils Frahm ve Douglas Dare gibi pırıltılı bu isimlerden biri de Ukrayna orjinli (‘48 doğumlu) piyanist Melnyk. Vakti zamanında etiketin diğer temsilcileri gibi İstanbul’u ziyaret eden Melnyk’in konserini kaçırmış olsam da, bu açığımı geçtiğimiz aylarda Le Guess Who? festivalinde kapattım. Melnyk’in eserleri notaların fırtınaya tutulmuşçasına ardı ardına çalındığı bir ayin gibi. Her bir parçada binlerce notaya hayat veren Melnyk farklı bir çalma tekniği olan “sürekli müzik” kavramının da yaratıcılarından. Piyanist olmanın ötesinde bedenini (ve de ruhunu) müzikle akışkan bir ilişki içine sokan Melnyk aslında bir performans sanatçısı sayılabilir. Rivers And Streams zamanın uçuculuğuna inat, hayatın tüm anlamsızlığına rağmen direnen tatlı anlarını düşünerek dinleyebileceğiniz nefis bir dinleti. Bizden söylemesi!

SÜRPRİZ


Julia Kent / Asperities / Leaf
Kanadalı çellist Julia Kent’in 4. stüdyo albümü fazlasıyla karanlık, duygusal atmosferi yoğun, sinematik referansları kuvvetli epik bir ağıt niteliğinde. Albüm boyunca çellonun içimize dokunan nahif yolculuğuna dozunda minimal ve hafif deneysel dokunuşlar eşlik ediyor. Melodik ve ritmik kurgunun bir adım geri planda durduğu albümde, olabildiğince sade ve süssüz bir müzikal dil hâkim. Çellonun ağır, koyu ve ekolu tınılarına eşlik eden diğer yaylı partisyonlarının yarattığı hüzünlü ve biraz gergin arka plan övgüye değer. Kent’in korkusuzca ve biraz da rahatsızlık verecek şekilde önümüze açtığı sayfalarda insan ruhunun kötücül yansımalarını görmek olası. Ruhun sert köşetaşlarının müzikle yoğrulup, sindirilebilir küçük lokmalar haline getirildiği parçalarda bir tutam Nils Frahm zerafeti, bir tutam da David Darling yalnızlığı bulmamanız imkânsız. Yaşamdan ölüme dek uzanan meçhul hayatlarımızın işitsel bir dökümanı kıvamındaki Asperities, karakıştan eve hapsolunan günler için iyi bir eşlikçi.
Kontra Plak Adres: Tomtom Mah. Yeni Çarşı Cad. 60/A 34433 Beyoğlu, İstanbul www.kontrarecords.com