karga

KARGA MECMUA #13

Başka..
 
Koray Korol ayrıldı. Mecmuayı hayata geçirmek için en çok direten, başladığımızdan beri de tasarımımıza yapan Koray, artık yeni maceralara doğrulttu yönünü. Bize de yazıp yazıp silmek kaldı burada, çünkü kolay yazılmıyor bu durum. Bazen doğru sözcükleri bulmak çok zor oluyor. Bu da o bazı anlardan biri. Mecmuaya kattıkları için Koray’a teşekkür ediyoruz. Koray’ın bıraktığı yerden devam eden yeni tasarımcımız ise Peri Demirbaş.
 
Bu sayıda dosya konumuz “güney yarımküre” ya da daha geniş anlamıyla güney (Sahra altı – Ekvator üstü Afrika, Karayipler, Orta Amerika da giriyor işin içine). Üçüncü Dünya, geri bırakılmışlık, kuzey-güney ilişkisi perspektifinden bakılmış yazılar bulacaksınız bu dosyada. Çoklukla müzik de olacak.
 
Aramıza yeni katılılanlar da var yine. Açık Radyo’daki “Açık Dergi” programından aşina olabileceğiniz İlksen Mavituna bunlardan ilki. Ankara’dan Emrah Özesen bir diğer yazarımız. Mecmuanın sübjektifliğine cuk oturan fotoğraf makinası lomo’yu yazdı. İtalya’ya yerleştiğinden beri güzel enerjisinden ve müziğinden uzak kaldığımız kardeşimiz Selim (Da-Frogg), uzmanı olduğu reggae ve Jamaika müzikleri üzerine yazdı. Kaç sayıdır gerçekleşmeyen Eray Aytimur kargamecmua kavuşması da bu sayıya nasip oldu. Erdem Helvacıoğlu röportajıyla başlamış oldu Eray da. KargART ailesinin daimi üyelerinden Evren Erbatur da, uzun süre KargART’ı yöneten ve mecmuanın ilk üç sayısında yoğun emeği geçen İlyas Odman’ın “Yorgun”u üzerine yazdı. Yine KargART ailesi üyesi ve KargART Video Festivali’nin organizatörü, kuryesi, Irmak Arkman’da nihayetinde aramıza katıldı. Latin dünyası ve müzikleri konusundaki bilgileri ve tabii ki İspanyolca bilgisi ile bu sayının şarkısını çevirmek de İnan Temelkuran’a düştü. Gururla söylüyoruz ki, daha da kalabalık olduk.
 
Yan sayfadaki istatistikleri okuyunca; burada, kendi gündemlerimiz içerisinde “yapmaya devam” çığırtkanlığımız da değerini yitiriyor. Başka bir şey gerek.
 
 
Katkıda Bulunanlar:
 
Irmak Arkman, Eray Aytimur, Özer Bal, Selim Da-Frogg, Bahadır Dilbaz, Murtafa Elveren, Evren Erbatur, Saltuk Erginer, Avi Haligua, Ömer İpek, Serkan Kafalı, Osman Kaytazoğlu, Sarp Keskiner, Deniz Koloğlu, Serdar Kökçeoğlu, İlksen Mavituna, Cansen Mavituna, Emre Meltem, Emrah Özesen, Nurgül Polat, Zekeriya S. Şen, Burak Şuşut, Pertev Emre Taştaban, İnan Temelkuran, Reggie Washington, Oya Yalçın, Ayça Yürük.

DİĞER SAYILAR

500'ün üstünde katılımcının gönüllü desteği ile 2000 civarı yazı, 2500 civarı orijinal görsel ile 100. sayımıza ulaştık. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. Yapmaya devam...