karga

KARGA MECMUA #20

Zamana Karşı Bellek
 
Üç ayda iki sayı çıkartarak rutini 1,5 aya çevirmiş olduk bir süredir. Bozuk ritim iyidir de sonradan ritmi tekrar tutturmak gibi bir zorluğu oluyor. Bayram nedeniyle metronom iyice duyulmaz olunca, ritmi yakalamak daha da zorlaştı. Ayda bire geri döndük artık, telaşa mahal yok.
 
Her neyse, gündem dolu. Memleket birkaç haftada bir oyalanacak yeni bir sansasyon bulup bir öncekini rafa kaldırmaya devam ediyor. Yeni naylon gündemlere direnmek lazım. Ama eleğin üstünde kalanlar da durulmuyor bir türlü.
 
Hâl böyle olunca dosya konusu olarak “zamanaşımı”nı seçtik. Hukuki bir terim olan zamanaşımı ve zaman aşımını konu alan yazılar bulacaksınız dosyada. Yine yenilere selam edelim. Eda Çizioğlu, reklam metni yazmaktan soluklanarak mecmuaya ilk yazısını yazdı; zamanaşımına uğrayan projeler. Açık Radyo’daki Nocturne programından aşina olabileceğiniz Levent Celepçi, Avrupa’nın en önemli festivallerinden biri olan Benicassim’den izlenimlerini yazdı. Şu sıralar memlekette gerçekleşen en önemli etkinlik olduğunu söylersek kimsenin pek laf edemeyeceği Dali sergisini vesile ederek muhtemelen’in kaleme aldığı bir yazısı da sayfalar arasında.
 
Serdar Kökçeoğlu aramıza geri döndü bu arada. “Kısa Darbeler” artık müzikli. Biraz müzik ağırlıklı bir sayı oldu bu sefer. Ama Karga’yı Karga yapan başta müzik seçkisi olunca arada bir olur böyle. Son dönemde dosya konularının sayfaları teker teker ele geçirmesine şahit oldunuz. Halbuki bizim özellikle dosya konusu yapmak gibi bir derdimiz yok. Derdimiz olan konuları dosyalaştırıyoruz ya da ara sıra eğleniyoruz bir konu seçip. Mesela siz bu sayıyı okurken biz dosyasız bir sayı yapmakla uğraşıyor olacağız.
 
Son söz Murat Belge’nin köşesinde alıntıladığı gibi Gene Monot’dan gelsin madem: “Bu çakıl taşları böyle olma hakkına sahiptiler; ama böyle olmaları zorunlu değildi.”
 
 
kargamecmua
 
İmtiyaz Sahibi: Karga Turizm ve Ticaret Ltd. Şti. adına İ. Özer Bal
Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve Yayın Yönetmeni: Tayfun Polat
Editör: Utkan Çınar
Tasarım: Peri Demirbaş
Düzelti ve Web Editörü: Yenal Yegün
 
Katkıda Bulunanlar: Özer Bal, Levent Celepçi, Tuba Çakır, Eda Çizioğlu, Bahadır Dilbaz, Kerem Erol, Serkan Kafalı, Osman Kaytazoğlu, Deniz Koloğlu, Serdar Kökçeoğlu, muhtemelen, New Media Theory Group, Tuna Pase, Nurgül Polat, Murat MRT Seçkin, Zekeriya S. Şen, Yaman Ural, Yön Hukuk Bürosu, Oya Yalçın, Zafer Yalçınpınar, Yiğit Yazgı
 
Diğerleri aynı..

DİĞER SAYILAR

500'ün üstünde katılımcının gönüllü desteği ile 2000 civarı yazı, 2500 civarı orijinal görsel ile 100. sayımıza ulaştık. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. Yapmaya devam...