karga

KARGA MECMUA #39

Hatırlamayı unutmak
 
Bir karamboldür gidiyor. Toz dumanın içindeyken ne olduğunu da pek anlamıyoruz. Ama memleketin daha demokratik ve liberal bir sürece evrildiğini görmek için de çok müneccim olmak gerekmiyor. Bunlar dökülecektir sonradan da, öyle kendi doğalında ilerleyen bir süreç içindeymişiz gibi gelmiyor pek bize. Haa, bakın birileri geçenlerde bu konularla ilgilenmemize “size vazife değil” benzeri bir ifade kullanarak işinize bakın demeye getirdi. Mecmuanın bir vazifesi varsa, o da derdine düştüğü konuları “kendince” yazmaktır. Dolayısıyla içinden geçmekte olduğumuz bu dönüşüm sürecini de (hem dünyada hem bu ülkede) tartışmaya devam edeceğiz. Son olarak buradan Aziz Yıldırım’a seslenmek isteriz; güvenilir kaynaklardan aldığımız bir bilgiye göre Rüştü anonsçuyu da aramış başkanım.
 
Mecmuanın takık olduğu konulardan aslında “unutmamak” ve “toplumsal hafıza”. Satır aralarında hep yer alıyorlardı bu konular. Ama bu sefer daha tanımlı bir dosya konusuna dönüştüler. “Hafıza-bellek” başlığı altında bayağı kalabalık bir dosya konumuz var bu ay. Bize iyi geldi, sen de bi bak işte.
 
Bu sayının yeni isimlerine gelince, Tarih Vakfı’nda uzun yıllardır yerel tarih ve sözlü tarih çalışmalarını yürüten Gülay Kayacan uzmanlık konusunda bilgi verdi. “Ben de yazmak istiyorum,” deyip de elek üstünde kalanlar Burcu Şengöl ve Onur Akgül. Fahri Taşdemir ise “ben de çektim,” diyerek bu ayın kargasını hediye etti. Usta çizer Behiç Ak’ın da bir karikatürünü kullandık ayrıca.
 
Şimdi biraz uyuyacağız, temmuzda rüya gibi bir sayı hazırlamak için.
 
 
Katkıda Bulunanlar:
Behiç Ak, Onur Akgül, Orton Akıncı, Rafet Arslan, Özer Bal, Burak Bayülgen, Can Su Boğuşlu, Levent Celepçi, Bahadır Dilbaz, Şenol Erdoğan, Can Hankendi, Nazlı Kalkan, Gülay Kayacan, Sarp Keskiner, Melda Köser, Güney Öztürk, Murat MRT Seçkin, Mehmet Sinan, Zekeriya S. Şen, Burcu Şengöl, Fahri Taşdemir, Hilmi Tezgör, Yeşim Tezgören, Aylin Ünal, Çiğdem Vitrinel, Oya Yalçın, Zafer Yalçınpınar, Ali Yüce.

DİĞER SAYILAR

500'ün üstünde katılımcının gönüllü desteği ile 2000 civarı yazı, 2500 civarı orijinal görsel ile 100. sayımıza ulaştık. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. Yapmaya devam...