karga

KARGA MECMUA #30


İhmale Gelmez…

Karga koca grostonluk gemiler gibi. Dümeni çevirince manevranın tamamlanması bayağı bir vakit alıyor. 2-3 yıl dergi çıkartma üzerine yapılan sohbetler, sonunda mecmuaya dönüştü. Sonraki 1-2 yıl formatı ve içeriği oturttuk. 1-1,5 yıldır da maliyetleri düşürmekten bahsediyoruz. Mecmua artık çıkamayacak hale gelince de yeni kararlar aldık doğal olarak. Boyuttan, siyah-beyaza dönen sayfalara ve baskı adedindeki değişikliğe kadar.

Yandaki sayfada dağıtım yerlerinin listesi var. Listeye göz atmanı tavsiye ederiz, çünkü kargamecmua artık daha az noktada bulunacak. Mecmuaya abone olmak mümkün aylardır. Her ay onlarcasını aldığımız, “Destek olmak istiyoruz,” “Bulamıyoruz,” “Bizim şehre de yollayın,” benzeri mesajlar yüzünden abonelik sistemini devreye sokmuştuk. Ama ne abone olan çıktı (çok değerli 4 abonemiz hariç), ne de artık mesaj alır olduk. “Abonelerimiz” mecmua için bir can suyu olur diye düşünmüştük. Olmadı. Olsun aslında ya, olmasa da 150’yi aşan ve hâlâ artan sayıda katılımcımızla birlikte, bildiğimiz gibi “yapmaya” devam edeceğiz. Bir süre daha.

Geçen sayıda da belirttiğimiz gibi, 17 Ağustos depreminin 10. yılı nedeniyle, dosya konusu olarak “ihmal”i seçtik bu ay. Deprem çok yazılıp çizilecektir bu ara. Biz her zamanki gibi farklı perspektiflerle ele almaya çalıştık “ihmal”i. Üç yeni yazarımız var. Celal Çelik ve Uçma Hissi, dosya konumuza katkıda bulundular. Yıldırım Arıcı ise İlhan Koman’ın Hulda’sının geri dönüşünü yazdı. Belki Indicipline de size yeni bir isim olarak gelecektir. Fakat kendisini daha önce de muhtemelen mahlası ile konuk etmiştik. Bir sonraki yazısında kim bilir ne isim kullanır.

Sadece boyuttan, renkten ve baskı adedinden feragat etmedik bu arada. Bir yılı aşkın süredir mecmuanın önce editörlüğünü, sonra web editörlüğü ve düzeltmenliğini yapan Yenal Yergün mecmua profesyonellerinden mecmua gönüllülerine geçti. Sayfalar arasında pek çok hata bulursanız şaşırmayın. Onun yaptığı kadar özenle düzeltme yapılamayacak artık. İşleri yoluna koyup tekrar aramızda görene kadar zorunlu bir “pause” olarak bakıyoruz bu duruma.

İşte böyle. Ekimde buluşuncaya kadar, oyuna devam…Katkıda Bulunanlar:

Abdül, Uran Apak, Yıldırım Arıcı, Burak Bayülgen, Berna Bulat, Celal Çelik, Bahadır Dilbaz, Hira Doğrul, Tuğba Eriş, Kerem Erol, Sona Ertekin, Uçma Hissi, Indicipline, Serkan Kafalı, Nesil Kalenderoğlu, Ziya Kamacı, Osman Kaytazoğlu, Leo Malandro, Kerem Oğuz, Gamze Özpolat, Raife Polat, Viktor Pilatan, Serkan Sanç, Murat MRT Seçkin, Zekeriya S. Şen, Deniz Tan, Yeşim Tezgören, Berç Toroser, Vedat Ulukut, Oya Yalçın, Zafer Yalçınpınar, Yenal Yergün, Turhan Yıldırım, Ali Yüce, Deha Zor.

Basım Yeri: Ekspres Grafik Baskı Sistemleri Matbaa ve Yayıncılık San.Tic.Ltd.Şti. Tel: 0212 671 61 51

DİĞER SAYILAR

500'ün üstünde katılımcının gönüllü desteği ile 2000 civarı yazı, 2500 civarı orijinal görsel ile 100. sayımıza ulaştık. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. Yapmaya devam...