karga

KARGA MECMUA #34

10’da 3

Üç yıl önce biraz da şaşkınca başlamıştık. Belli olan tek şey bir dergi yapma isteğimizdi. Daha ilk sayı sürüme girmişti ki, Hrant Dink öldürüldü. Bu kaybın üzerimizdeki etkisiydi aslında kafamızdakileri daha da billurlaştıran. Her geçen gün, her olayda daha da biçimlenen kafamızdakileri ifade edecek bir dergi olma yolunda ilerledik. Ve şimdi, bunca kalabalık insan, büyük ölçüde aynı görüşler etrafında birlikte üretiyoruz. Üçüncü yılın sonunda ayakları yere daha iyi basan, ne istediğini ve ne dediğini daha iyi bilen, derdinde olduklarının takibinde bir dergi olmayı başardık. Derdimiz başta da belliydi de, kendimizi daha net bir şekilde ifade edebiliyoruz artık. Keyfimiz yerinde. Birlikte ve sayenizde.

Geçen sayıda başladığımız “2000’ler” soruşturmamız sürüyor bu ay da. Sinema, tiyatro, plastik sanatlar, diziler ve yan değinilerle, yine kalabalık bir sayı oldu. Dorina Maria Harangus, Bülent Doğan, Koray Bülen Tarhan, Ümit ve Turgut Denizer, Kemal Aydoğan, Ceren Ercan, Güray Dinçol ve Özen Yula tiyatro bölümüne katkıda bulundular. Güray, aynı zamanda soytarılığı da övdü. Ezgi Bakçay, Marcus Graf, Ceylan Dökmen ve Nazlı Pektaş ise plastik sanatlar bölümüne katkıda bulunan yeni yazarlarımız oldular. Sinema bölümünde ise İnan Temelkuran, Taner Birsel, Serra Ciliv, Melis Behlil ve Murat Saraçoğlu görüş bildiren yeni yazarlarımız. Durukan Dudu ise Kopenhag’daki gözlemlerini aktararak mecmuayı zenginleştirdi. Tiyatro bölümünün içeriğini zenginleştiren Emrah Keskin ve Erdal Çiftçi’ye de ayrıca teşekkür etmek gerek.

Bilinen bütün değerlerin üzerinden koca bir dalga geçiyor. Endüstri toplumunun değer yargılarına tutunarak yaşanan çözülmeye karşı konulamayacağını görmek istemeyenler hâlâ düyanın hakim güçleri olsa da, bu karmaşa ortamını anlamakta zorlanıyorlar. Biz de öyle. Oysa hepimizi alt üst eden bu üçüncü dalga üzerimizden geçerken, sörf yapabilmeyi bilmek gerekiyor.
Katkıda Bulunanlar:

Lale Altunel, Uran Apak, Kemal Aydoğan, Ezgi Bakçay, Burak Bayülgen, Melis Behlil, Taner Birsel, Serra Ciliv, Erdal Çiftçi, Turgut Denizer, Ümit Denizer, Bahadır Dilbaz, Güray Dinçol, Bülent Doğan, Ceylan Dökmen, Durukan Dudu, Ceren Ercan, Kerem Erol, Marcus Graf, Dorina Maira Harangus, Aslı İçözü, İnsel İnal, Nazlı Kalkan, Osman Kaytazoğlu, Emrah Keskin, Serdar Kökçeoğlu, Nazlı Pektaş, Viktor Pilatan, Murat Saraçoğlu, Murat MRT Seçkin, Zekeriya S. Şen, Koray Bülen Tarhan, İnan Temelkuran, Aylin Ünal, Oya Yalçın, Özen Yula.

DİĞER SAYILAR

500'ün üstünde katılımcının gönüllü desteği ile 2000 civarı yazı, 2500 civarı orijinal görsel ile 100. sayımıza ulaştık. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. Yapmaya devam...