karga

KARGA MECMUA #36


Namusluymuş Namussuz

İşler biraz değişmeye başladı. Birkaç aydır bi haller oldu sizlere. Neredeyse her gün yeni bir mesaj geliyor sizlerden. Beğeniyormuşsunuz mecmuayı. Öyle söylüyorsunuz. Üç yıl denize şişeler içinde notlar bıraktıktan sonra mesajları alanların ortaya çıkmaya başlaması bize güç veriyor. Bilesiniz.

Bu sayı dosya konusu olarak “namus”u seçtik. Dilimize pelesenk ederek içini bolaşttığımız kavramlardan biri değil namus. Zaten içi boş. Batı dillerinde karşılığı olmayan, Doğu’ya özgü, hatta Orta Doğu’ya özgü bir söz. Ortada kalmışlığımızla aklımızın alamadığı ama aklımızdan çıkaramadığımız namus. Bomboş içeriğini erkekliğimizle doldurduğumuz namus.

Namus sayısını olabildiğince çeşitli bakış açılarıyla verebilmek için birçok yeni isme başvurduk. Sosyalist Feminist Kolektif’ten (sağol Banu) Ayşe Toksöz ve Firdevs Hoşer, Filmmor’un soruşturmasından yola çıkan Hümeyra Erdin, genç yaşında şaşırtıcı imgelemiyle Nurhak Kaya, sadece namus dosyasına katkısıyla değil, arşivinden çıkarttığı fotoğraflarıyla da Ahmet Uluçay’ı daha da iyi tanımamızı sağlayan Çiğdem Vitrinel ve yeni illüstratörümüz Can Yeşiloğlu.

Mecmua evriliyor. Bir taraftan eski başıbozuk günlerini özleyenler de oluyor. Bir denge bulacağız elbet.

Katkıda Bulunanlar:

Burak Bayülgen, Levent Celepçi, Cem Çınlar, Banu Demiroğlu, Bahadır Dilbaz, Hümeyra Erdin, Şenol Erdoğan, Can Hankendi, Uçma Hissi, Firdevs Hoşer, Nazlı Kalkan, Nurhak Kaya, Leo Malandro, İlksen Mavituna, Kerem Oğuz, Serkan Sanç, Murat MRT Seçkin, Mehmet Sinan, Zekeriya S. Şen, Ayşe Toksöz, Çiğdem Vitrinel, Oya Yalçın, Can Yeşiloğlu. 

DİĞER SAYILAR

500'ün üstünde katılımcının gönüllü desteği ile 2000 civarı yazı, 2500 civarı orijinal görsel ile 100. sayımıza ulaştık. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. Yapmaya devam...