karga

KARGA MECMUA #80

Kent Hakkı
 
İstanbul Sözleşmesi’nden:
- Yaşadığı şehrin yönetimine katılmak her bireyin temel hak ve sorumluluğudur.
- Yerel yönetimler, inanç, kimlik, siyaset veya parti ayırmaksızın, bu hakkın kullanılması için gereken araçları yaratır.
- Her sokak, her mahalle, her ilçe, merkezden değil, yerinden yönetilir.
- Her düzeydeki şehir yönetimi, dürüstlüğü, şeffaflığı ve hesap verebilirliği sağlamakla yükümlüdür.
- Mali kaynaklara erişim başta olmak üzere, yerel yönetimlerin güçlü ve etkin kılınmaları için gereken anayasal ve yasal düzenlemeler gerçekleştirilir.
- Şehrin bütçesi, tüm aşamalarında İstanbulluların etkin katılımıyla yapılır.
 
Yerel seçim öncesi “Nasıl bir kent?” istediğimizi merak ettik. Sayıyı yaparken David Harvey’in “Kent Hakkı” başlıklı çığır ve zihin açıcı yazısını aklımızdan çıkartmadık. Yazının uzunluğu nedeniyle sayfalarımızda yer alamadığını ama olan biteni daha iyi anlamak için mutlaka okunması gerektiğini belirtelim. (sendika.org’da çok iyi bir çevirisi var.)
 
Bir hayli kolektif bir sayı oldu bu. Olması gerektiği gibi. Öncelikle bizimle konuk editör olarak çalışan Raife Polat’ın adını anmamız lazım. Sonra bir cin fikirle üzerimizden büyük yük alan Didem Gençtürk’e ve bir kez daha arşivlerini bize açan Nar Photos ekibine de teşkkürler. Gelelim bu sayının yeni katılımcılarına; “Naslı bir kent?” sorumuza görüşleriyle katkıda bulunan Yaşar Adanalı, İpek Yada Akpınar, Evren Aysev Deneç ve Teoman Kumbaracıbaşı, kent bahçeleri yazısıyla Olcay Bingöl, şarkı sözlerimizin sahibi Hakan Özer ve İlia Bostanı fotoğrafçısı Anıl Olcan. Nar Photos ekibinden Mehmet Kaçmaz da ilk defa katkıda bulunanlardan.
 
Haklı ile haksızın ayırt edilmesini sağlamak için…
 
Editörler: Utkan Çınar, Volkan Balkan, Raife Polat
Katkıda Bulunanlar: Yaşar Adanalı, Serra Akcan, İpek Yada Akpınar, Okan Aydın, Eren Aytuğ, Burak Bayülgen, Olcay Bingöl, Ayşe Çavdar, Evren Aysev Deneç, Bahadır Dilbaz, Halil Fırat Eren, Nazım Serhat Fırat, Didem Gençtürk, Dağhan İş, Mehmet Kaçmaz, Bülent Kale, Teoman Kumbaracıbaşı, Tan Morgül, Anıl Olcan, Hakan Özer, Rammy Roo, Murat MRT Seçkin, Turgut Yüksel.

DİĞER SAYILAR

500'ün üstünde katılımcının gönüllü desteği ile 2000 civarı yazı, 2500 civarı orijinal görsel ile 100. sayımıza ulaştık. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. Yapmaya devam...